Dokument „Profesor od serca – Zbigniew Religa” w TVP1 HD

W ślad za wielkim kinowym sukcesem filmu „Bogowie” o prof. Zbigniewie Relidze, TVP1 HD w poniedziałek, 24 listopada 2014 roku, przypomni godzinny dokument o tym niezwykłym pionierze polskiej transplantacji.

Film Haliny Szymury „Profesor od serca – Zbigniew Religa” to obraz charyzmatycznego chirurga, ale i człowieka o ogromnej pogodzie ducha. Kiedy mówimy – Religa – w pierwszym momencie nasuwa nam się skojarzenie: pionier polskiej transplantacji, pierwszy przeszczep serca w Polsce, a przecież ten wybitny lekarz i naukowiec wdrożył wiele własnych, oryginalnych programów w zakresie leczenia skomplikowanych, wrodzonych wad serca, wprowadził ciekawe zabiegi z obszarów chirurgii naczyniowej. Jednak jego największe dzieło to stworzenie komory do mechanicznego wspomagania krążenia.

Film nie jest klasyczną biografią Profesora, jest natomiast przypomnieniem jego najważniejszych dokonań w medycynie, w życiu politycznym, społecznym i kulturalnym. O atmosferze, jaka towarzyszyła pierwszym transplantacjom mówią towarzyszący mu przy zabiegach dawni asystenci, dziś profesorowie renomowanych klinik: Andrzej Bochenek, Marian Zembala, Jerzy Foremny. Wszyscy oni uwiecznieni są w cennych, archiwalnych materiałach filmowych z pierwszych przeszczepów, jakie miały miejsce w latach 1985-1990.

O tym, jak życie zawodowe męża wpływało na życie rodzinne, mówią żona, córka i syn. Wzruszające są opowieści dawnych pacjentów, którzy nazywają Profesora drugim ojcem, w tym Tadeusza Żytkiewicza – najdłużej żyjącego pacjenta z przeszczepionym sercem – to właśnie finał jego operacji obiegł cały świat dzięki zdjęciom Jamesa Steinfielda (National Geographic). Z kolei Henryk Kubiak, najstarszy człowiek, któremu w Polsce przeszczepiono serce, opowiada o swoich sukcesach na międzynarodowych olimpiadach sportowych, mimo że ukończył 76 lat.

O niezwykłych sytuacjach podczas współpracy lotnictwa wojskowego z prof. Religą opowiada lotnik płk. inż. Mirosław Czechowski. Dramaty, jakie towarzyszyły tym lotom, uwiecznione na filmie dokumentalnym zrealizowanym dla potrzeb lotnictwa wojskowego, obrazują chwile grozy i determinacji w walce o ludzkie życie.

W filmie nie brak także archiwalnych wypowiedzi samego Profesora, są to fragmenty studyjnych wywiadów, wystąpień publicznych oraz reportaży poświęconych działalności założonej przez niego Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Wspomniane zostaną także koncerty „Serce za serce”. To na prośbę Profesora po raz pierwszy wystąpił w Polsce, w Zabrzu, Placido Domingo, Jose Carreras, Monserat Cabaille, June Anderson i wielu innych artystów światowych estrad.

„Profesor od serca – Zbigniew Religa”

Emisja: poniedziałek, 24 listopada, godzina 22:10

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *