Dokument „Sieć strachu. Życie gejów w Rosji” w TVP2 HD

W poniedziałek 16 listopada 2015 roku w cyklu „Czy świat oszalał?” TVP2 HD zaprezentuje dokument BBC o sytuacji w Rosji – „Sieć strachu. Życie gejów w Rosji” – w której po ogłoszeniu restrykcyjnego prawa dotyczącego mniejszości seksualnych dochodzi do regularnego naruszania nietykalności osobistej osób o innej orientacji i tych, którzy występują w ich obronie.

Autorzy dokumentu dotarli do zorganizowanych grup bojówkarzy, polujących i znęcających się nad mniejszościami – zdjęcia z ukrytej kamery pokazują zatrważające sceny przemocy.

Pogarszająca się sytuacja w Rosji objawia się coraz mocniejszym ograniczaniem swobód i wolności obywatelskich, szczególnie wobec grup postrzeganych jako żyjące w sposób inny niż uznawany za rosyjską normę. Konserwatyzm połączony z narastającym nacjonalizmem skłaniają zarówno zorganizowane bojówki, jak i pojedynczych obrońców obyczajności do siłowego wymuszania dostosowania się do rosyjskiej normy zachowań.

Film ukazuje wstrząsające, celowe, zorganizowane i konsekwentne zastraszanie, bicie, upokarzanie oraz dyskryminację homoseksualistów, jak i osób występujących w ich obronie. Presja psychiczna i fizyczna, wywierane na homoseksualistów lub tych, którzy są o homoseksualizm podejrzewani, osiągnęły poziom, w którym można już tylko mówić o torturach i regularnym łamaniu praw obywatelskich. Liczne protesty organizacji ochrony praw człowieka pozostają jednak bez odpowiedzi.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *