Dokument „Szaleniec w kokpicie” w TVP1 HD

Zaledwie w tydzień po tragedii niemieckiego samolotu Airbus 320 powstał film dokumentalny pt. „Szaleniec w kokpicie”. Reżyser Mark Gregory i reporter Matt Frei starają się wyjaśnić, jak mogło dojść do tragedii, która pochłonęła 150 ofiar. TVP1 HD wyemituje dokument 23 kwietnia w paśmie „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem”.

24 marca 2015 roku 150 osób straciło życie w najtragiczniejszym wypadku lotniczym w Europie. Nikt nie pamięta, aby w historii tego niemieckiego przewoźnika zdarzyła się tak wielka tragedia. Airbus 320 lecący z Barcelony do Dusseldorfu rozbił się w Alpach Prowansalskich. Początkowo przypuszczano, że powodem była usterka techniczna samolotu lub atak terrorystów, ale szybko okazało się, że to nie był wypadek. Świat dowiedział się, że była to przemyślana decyzja drugiego pilota Andreasa Lubitza, który celowo doprowadził do rozbicia maszyny i jest mordercą 144 pasażerów i 6 członków załogi. W katastrofie zginęli głównie Niemcy i Hiszpanie, a także m.in. obywatele Wielkiej Brytanii. Okazało się, że Lubitz miał skłonności samobójcze i zaburzenia psychiczne.

Film dokumentalny, w którym reporter Matt Frei przeprowadza dziennikarskie śledztwo i próbuje ustalić kim był pilot – szaleniec i dlaczego podjął tak tragiczną w skutkach decyzję. Widzowie usłyszą szereg wyjaśnień opisujących to, co działo się na pokładzie samolotu tuż przed tragedią. Dowiedzą się, jak wyglądają procedury lotów pasażerskich, co należy do obowiązków obsługujących lot pilotów, techników, stewardes i wielu innych osób. Jak wielki stres towarzyszy ich pracy. Usłyszą wypowiedzi psychologów, ekspertów, pilotów i pasażerów. Premierę filmu w brytyjskim Channel 4 obejrzało 1 kwietnia 2015 roku niemal 2 miliony widzów. Będzie on pokazywany również w Viasat w krajch bałtyckich, SBS w Australii, DR w Danii, NTV w Niemczech, TV3 w Nowej Zelandii, VTM w Belgii, ORF w Austrii, SBS Discovery w Finlandii.

„Szaleniec w kokpicie”

Emisja: czwartek, 23 kwietnia, godzina 22:20

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *