Dokument TVP Historia zdobył Grand Prix na IX Film Art & Tourism Festiwal

„Miasto zatopionych bogów” w reż. Zdzisława Cozaca zostało uhonorowane nie tylko Grand Prix, ale także nagrodami dla najlepszego filmu dokumentalnego zarówno w konkursie krajowym, jak międzynarodowym. Wręczenie laurów odbędzie się 21 maja br.

Film jest częścią realizowanego przez TVP Historia cyklu popularno-naukowego „Tajemnice początków Polski”. Tym razem Zdzisław Cozac stara się rozwikłać zagadki związane z wyspą Wolin. Opinie naukowców i obrazy niezwykłych odkryć archeologicznych przeplatają się z wirtualnymi rekonstrukcjami kompleksu wolińskiego ukazującymi jego najważniejsze obiekty. Całość dopełniają inscenizacje z życia grodu. W rekonstrukcji filmowej brało udział kilkuset odtwórców historycznych, w tym wielu obcokrajowców, którzy co roku tłumnie przybywają na Festiwal Słowian i Wikingów do Wolina. Odtworzono nie tylko życie ówczesnych rzemieślników, kupców i wojowników, ale również codzienne bytowanie w legendarnej twierdzy wikińskiej Jomsborg, która jest kojarzona właśnie z Wolinem.

Film Art & Tourism Festival w Warszawie jest kontynuacją Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych, w którym oprócz filmów promujących poszczególne kierunki turystyczne, oceniane są także filmy dokumentalne – na temat dziedzictwa kulturowego, sztuki, podróży. Festiwal odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Sportu i Turystyki, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Polskiej Organizacji Turystycznej.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *