Dokument w Telewizji Polskiej

Miłośnicy filmów dokumentalnych jak zwykle mogą liczyć na Telewizję Polską. W nadchodzącym tygodniu na antenach publicznego nadawcy pojawi się kilka filmów godnych polecenia.

Czy świat oszalał? – „Pogrzebani żywcem”
Cały świat śledził górniczą epopeję na chilijskiej pustyni Atacama. Uwięzieni pod ziemią górnicy zostali uratowani po 17 dniach. Zanim wyjechali na powierzchnię, obiecali sobie, że nie będą opowiadać o tym, co działo się w zasypanej kopalni. Pogrzebani żywcem postanowili jednak podzielić się tamtymi dramatycznymi przeżyciami.
Emisja: poniedziałek, 17 czerwca, godzina 00:10, TVP2/HD

Świat bez fikcji – „Operacja Pasztet”
Ian Fleming, autor książek o Jamesie Bondzie wymyślił skomplikowaną intrygę, która wprowadziła w błąd samego Hitlera i uratowała życie wielu brytyjskim żołnierzom. Film opowiada o jednym z największych udanych oszustw II wojny światowej – o kulisach lądowania Aliantów na Sycylii latem 1943 roku.
Emisja: wtorek, 18 czerwca, godzina 22:45, TVP2/HD

„Ostatni świadek”
Opowieść o wojennych losach Samuela Willenberga, uczestnika zbrojnego buntu w obozie śmierci w Treblince, a także o dramacie polskich Żydów w okresie okupacji hitlerowskiej.
Emisja: wtorek, 17 czerwca, godzina 00:05, TVP Historia

„Byłyśmy pestkami”
Film o Pomocniczej Służbie Kobiet – polskiej formacji wojskowej. Ukazuje losy kobiet do niej należących, które znalazły swoją drugą ojczyznę w Anglii. Służyły w siłach powietrznych, transporcie, szpitalach, obsługiwały dalekopisy. Niemal wszystkie pochodziły z dawnych polskich kresów. Nazywają się Pestkami.
Emisja: środa, 19 czerwca, godzina 06:05 i 13:50, TVP Polonia

„Henryk Wars. Pieśniarz Warszawy”
Dokument o Henryku Warsie, którego twórczość jest znana i lubiana do dziś. Wars skomponował muzykę filmową do ponad 50 filmów zrealizowanych w Polsce (przed wojną) i ponad 60 w Hollywood (po wojnie).
Emisja: czwartek, 20 czerwca, godzina 05:55 i 13:55, TVP Polonia

„Pałac”
Opowieścią o miejscu, gdzie przeszłość styka się ze współczesnością, a inwigilacja trwa nieustannie. Jak wygląda dzień pracy w Pałacu Kultury i Nauki będzie można dowiedzieć się z opowieści pracowników ochrony, którzy na 37 monitorach śledzą, co dzieje się w PKiN.
Emisja: czwartek, 20 czerwca, godzina 00:55, TVP2/HD

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *