Dokument w Telewizji Polskiej

Miłośnicy filmów dokumentalnych jak zwykle mogą liczyć na Telewizję Polską. W nadchodzącym tygodniu publiczny nadawca poleca kilka filmów szczególnie godnych uwagi.

„Legenda Grunwaldu”
Bitwa pod Grunwaldem była jedną z największych bitew średniowiecznej Europy i wywarła wielki wpływ na losy kontynentu. Obrastała legendą niemal od momentu jej zakończenia. Kto naprawdę dowodził wojskami sprzymierzonych? Jak i gdzie zginął Wielki Mistrz? Czy część zdobytych krzyżackich chorągwi faktycznie zawieziono do Wilna?
W sobotę, 13 lipca, o godzinie 16:00 TVP Historia pokaże rekonstrukcję Bitwy pod Grunwaldem. Na grunwaldzkich polach ponad 1400 miłośników średniowiecza z całego świata – Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy a nawet Stanów Zjednoczonych – wciela się w uczestników tej bitwy.
Emisja: poniedziałek, 15 lipca, godzina 19:50, TVP Historia

Czy świat oszalał? – „Brudne sekrety Neapolu”
Neapol, urokliwe miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. A jednak turyści odwrócili się od Neapolu, o którym mówi się głównie w kontekście skandali – śmieci, kamorry, porachunków mafijnych…
Emisja: poniedziałek, 15 lipca, godzina 23:50, TVP2/HD

„Oto jest głowa zdrajcy”
W latach 80. prof. Zdzisław Najder – dyrektor polskiej sekcji Radia Wolna Europa – został w zaocznym procesie oskarżony o szpiegostwo i skazany na śmierć. Ponad 20 lat później sąd na podstawie tych samych akt procesowych oczyścił go z zarzutów. Bohaterem filmu jest płk SB Tadeusz Garecki – jeden z funkcjonariuszy uczestniczących w preparowaniu dowodów przeciw profesorowi.
Emisja: wtorek, 16 lipca, godzina 19:40, TVP Historia

Świat bez fikcji – „Ninja – wojownicy cienia”
Wojownicy cienie stali się specjalistami w szpiegowaniu, sabotażu i bezlitosnych napaściach. Byli także zdolni zmienić panujące prawa. Bohaterem filmu jest jeden z największych mistrzów ninja w historii.
Emisja: wtorek, 16 lipca, godzina 22:50, TVP2/HD

„Zestrzelony nad Czechosłowacją”
W 1975 roku nad Słowacją zestrzelono polski dwupłatowiec z pilotem Dionizym Bielańskim. Po 30 latach, w tekście o Aeroklubie Opolskim, jego córka znalazła informację, że zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Zaczęła poszukiwania w Internecie. Nieoczekiwanie znalazła referat czeskiego historyka…
Emisja: środa, 17 lipca, godzina 06:05 i 13:50, TVP Polonia

„Cudze listy”
Służby Bezpieczeństwa PRL kontrolowały rocznie kilkadziesiąt milionów listów. Codziennie wyspecjalizowane komórki zajmowały się analizą prywatnej korespondencji i na tej podstawie tworzyły raporty o nastrojach społecznych. Ta niezwykła spuścizna po SB pozwoliła zbudować portret Polaków żyjących w tamtym czasie.
Emisja: czwartek, 18 lipca, godzina 06:05 i 13:55, TVP Polonia

„Cały Gruza”
Film dokumentalny przedstawiający sylwetkę i dorobek zawodowy jednego z pionierów telewizji publicznej Jerzego Gruzy – reżysera, scenarzysty, aktora, pisarza. Od połowy lat pięćdziesiątych stworzył setki programów, seriali, widowisk rozrywkowych i realizował transmisje sportowe.
Emisja: czwartek, 18 lipca, godzina 23:40 i piątek, 19 lipca, godzina 04:50 i 13:55, TVP Polonia

„Eros Ex”
Historia prezerwatywy. W dokumencie wykorzystano niezwykłe materiały archiwalne, m. in. film oświatowy o wychowaniu seksualnym młodzieży.
Emisja: czwartek, 18 lipca, godzina 00:40, TVP Historia

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *