„Bitwa pod Grunwaldem” w TVP Historia

Bitwa pod Grunwaldem była jedną z największych bitew średniowiecznej Europy. Stała się ona symbolem zwycięstw oręża Polskiego i polsko-litewskiego przymierza, które na stulecia zmieniło mapę Europy. TVP Historia, jak co roku, z okazji rocznicy przypomni przebieg bitwy.

13 lipca w sobotę na polach pod Grunwaldem spotka się ponad 3000 miłośników średniowiecza z całego świata – Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy a nawet Stanów Zjednoczonych. Na pole wyjdzie ponad 1400 rycerzy, by przypomnieć przebieg batalii z 1410 roku. Rekonstruktorzy starają się jak najwierniej odtworzyć zarówno przebieg bitwy, jak i stroje oraz obyczaje z czasów średniowiecza. Z pasją zgłębiają tajemnice historii i przybliżają ją innym.

TVP Historia tradycyjnie jest patronem medialnym rekonstrukcji Bitwy pod Grunwaldem i o godzinie 16:00 zaprasza widzów na grunwaldzkie widowisko.

W dniu 703 rocznicy bitwy, czyli w poniedziałek 15 lipca o godzinie 19:50 TVP Historia wyemituje film Mirosława Gronowskiego „Legenda Grunwaldu”. Jest to opowieść o legendzie jaką obrastała bitwa oraz o jej faktycznym wpływie na losy Europy. Jej skutki militarne i polityczne wykorzystywały na przestrzeni dziejów wszystkie uczestniczące nacje. To, co dla Polaków stało się bitwą pod Grunwaldem, Niemcy nazwali bitwą pod Tannenbergiem, a dla Litwinów, to był i jest Żalgiris. Trwa spór, o to kto naprawdę dowodził wojskami sprzymierzonych, jak i gdzie zginął Wielki Mistrz, czy część zdobytych, krzyżackich chorągwi faktycznie zawieziono do Wilna? W filmie dokumentalnym, w którym obok profesorów Henryka Samsonowicza i Romana Trąby, wystąpią naukowcy z Litwy, Białorusi i Niemiec, spróbujemy pokazać jak przez wieki historycy i politycy wykorzystywali legendę Grunwaldu dla swoich partykularnych celów.

W sobotę 13 lipca TVP Info od godzinie 16:00 będzie śledzić przebieg rekonstruowanej Bitwy na polach Grunwaldu. Natomiast TVP Olsztyn w programie „Winda regionu” pokaże archiwalne rekonstrukcje najsłynniejszej bitwy z okresu średniowiecza (13 lipca o godzinie 18:15 oraz 15 lipca o godzinie 19:05).

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *