Dokument w Telewizji Polskiej

Miłośnicy filmów dokumentalnych jak zwykle mogą liczyć na Telewizję Polską. W nadchodzącym tygodniu publiczny nadawca poleca kilka filmów szczególnie godnych uwagi.

„Kleeberg odszedł… kleberczycy zostali”
Próba analizy niezwykłego fenomenu zbiorowej pamięci. Poznajemy historię Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” i gen. bryg. F. Kleeberga oraz niezwykłych „strażników pamięci”, którzy do dziś pielęgnują prawdę o nim i jego żołnierzach.
Emisja: sobota, 12 października, godzina 15:00, TVP Polonia

Na życzenie Widzów – „Atak Hitlera na Polskę. Jak rozpoczęła się II wojna światowa”
Przyjęło się, że II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku – od ostrzału Westerplatte. Jednak prawda jest inna. Pierwszym celem ataku Luftwaffe, który nastąpił o godzinie 04:20 nad ranem, było polskie miasteczko Wieluń.
Emisja: niedziela, 13 października, godzina 19:50, TVP Historia

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Zabić albinosa”
Poruszający film dokumentalny ukazujący piętno, z jakim żyją Afrykanie urodzeni z bielactwem. W Tanzanii szamani szerzą przekonanie, że części ciała albinosów przynoszą bogactwo i szczęście. Określani jako „biali” albo „duchy” stają się celem napaści.
Emisja: poniedziałek, 14 października, godzina 23:00, TVP1/HD

„Walka bez broni”
Film o Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK. Osobiste wspomnienia dwojga ostatnich żyjących pracowników Biura – prof. Marii Straszewskiej i prof. Władysława Bartoszewskiego. Ukazany został zakres i formy działania BIP KG AK. Szczególną uwagę zwrócono na nowatorstwo i skuteczność stosowanych metod prowadzenia wojny informacyjnej.
Emisja: poniedziałek, 14 października, godzina 23:50, TVP2/HD

Świat bez fikcji – „Afganistan. Cena zemsty”
Autorzy filmu analizują prawdziwe przyczyny interwencji wojsk Zachodu w Afganistanie oraz przebieg tego konfliktu, który przerodził się w wojnę. Film został nagrodzony m.in. na festiwalu w Chicago – International Festival 2013 Gold Plaque Award.
Emisja: wtorek, 15 października, godzina 22:50, TVP2/HD

„Jestem synem ludobójcy”
Niklas Frank to znany pisarz i dziennikarz magazynu STERN, który w unikalny i tylko dla siebie charakterystyczny sposób ujawnia tajemnice jednego z największych zbrodniarzy hitlerowskich. Jest najmłodszym synem Hansa Franka i większość swojego życia spędził na poszukiwaniu osób, które pozwolały mu poznać prawdę o ojcu – bezwzględnym i pogardzającym ludzkim życiem faszyście.
Emisja: środa, 16 października, godzina 21:25, TVP Historia

Świat bez tajemnic – „Miejsce wśród gwiazd”
Trzecia część filmowej trylogii Leonarda Retela Helmricha, w której na przykładzie wielopokoleniowej chrześcijańsko-islamskiej rodziny przedstawiono społeczno-religijne życie w Indonezji. Film otrzymał m in. nagrodę dla najlepszego długometrażowego filmu dokumentalnego w 2010 roku w Amsterdamie.
Emisja: czwartek, 17 października, godzina 00:20, TVP2/HD

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *