Dokument w Telewizji Polskiej

Początek kwietnia w Telewizji Polskiej upłynie pod znakiem interesujących filmów dokumentalnych. Będzie można zobaczyć zarówno obrazy poświęcone wybitnym postaciom, jak i aktualnym problemom współczesnego świata.

„Czy świat oszalał? – Gdzie się podziały unijne miliony?”
W cyklu Czy świat oszalał? przyjrzymy się subwencjom i dopłatom z budżetu Unii Europejskiej, które mają wyrównać poziom rozwoju w krajach wspólnoty. Są to kwoty idące w setki miliardów euro. Część tych funduszy trafia niestety w niepowołane ręce. Film pokazuje, w jaki sposób korzysta z nich mafia i nieuczciwi przedsiębiorcy, którzy przy pomocy misternych oszustw dokonują gigantycznych wyłudzeń. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego lobbingu w unijnej centrali w Brukseli. To obraz wspólnoty europejskiej poza oficjalnymi sprawozdaniami i raportami.
Emisja: poniedziałek, 8 kwietnia, godzina 23:45, TVP2/HD

„Świat bez fikcji – Naród niepoliczonych”
Film porusza sprawę Holokaustu Romów i Sinti w czasie II Wojny Światowej. Mowa jest także o ich powojennych prześladowaniach oraz pogromach. Obie te nacje chociaż nie mają własnego państwa i są rozproszeni po całym świecie, to mają silne wspólne korzenie kulturowe. W filmie podejmowany jest także problem odradzającego się neonazizmu w Europie.
Emisja: wtorek, 9 kwietnia, godzina 22:50, TVP2/HD

„Wspomnienie o Annie German”
Program przypomina postać znakomitej piosenkarki i kompozytorki Anny German. W filmie śledzimy zawiłe losy jej życia. Od początku kariery, przez tragiczny wypadek we Włoszech, okres rekonwalescencji i powrót do Polski. Jest to opowieść złożona z fragmentów archiwalnych filmów, reportaży i wywiadów, z pobrzmiewającymi w tle największymi przebojami artystki. W filmie wykorzystano m.in. reportaże i filmy z lat sześćdziesiątych, materiały zgromadzone w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz w TVP.
Emisja: niedziela, 7 kwietnia, godzina 11:00, TVP Historia

„Marie Springer to ja”
Filmowa sylwetka Zofii Rylskiej – asa wywiadu AK w czasie okupacji hitlerowskiej, która zmarła w 1999 roku. Fascynująca opowieść o kobiecie, której działanie miało kluczowy wpływ na strategiczne decyzje aliantów. To właśnie dzięki zdobytym przez nią informacjom, Anglikom udało się zlokalizować i zniszczyć słynny pancernik „Tirpitz”. Zofia Rylska w filmie opowiada o swojej działalności podczas wojny i życiu w konspiracji. Program wzbogacają unikalne materiały archiwalne Instytutu Zachodniego w Poznaniu.
Emisja: czwartek, 11 kwietnia, godzina 14:15, TVP Historia

„Oskarowe kostiumy Barbary Ptak”
Bohaterka filmu Ewy Niewiadomskiej – Barbara Ptak – jest jedną z najwybitniejszych projektantek kostiumów w polskim kinie. Przygotowywała kostiumy do około osiemdziesięciu filmów i wielu sztuk teatralnych. Współpracowała m.in. z Kazimierzem Kutzem, Januszem Majewskim, Jerzym Antczakiem, Andrzejem Wajdą, Jerzym Kawalerowiczem. Jest autorką kostiumów do czterech polskich fabuł nominowanych do Oscara: „Noce i dnie”, „Ziemia obiecana”, „Nóż w wodzie”, „Faraon”.
Emisja: sobota, 6 kwietnia, godzina 15:00, TVP Polonia

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *