Dokument w Telewizji Polskiej

Niezwykłe historie, które warto znać. Nietuzinkowi ludzie, o których warto pamiętać. Fakty, które odbiły się echem na całym świecie. Telewizja Polska zaprasza na filmy dokumentalne.

„Głosy”
Film ukazujący specyfikę ginącego zawodu lektora i spikera radiowo-telewizyjnego. W dokumencie legendarni przedstawiciele tej profesji, m.in. Lucjan Szołajski.
Emisja: niedziela, 26 stycznia, godzina 09:10, TVP2/HD

Rodzinne oglądanie – „Planeta Egipt – Pragnienie nieśmiertelności”
Starożytni Egipcjanie wybudowali wielkie miasta i imponujące pomniki, położyli podwaliny współczesnej matematyki i techniki. Jednak skupiali się nie tylko na dążeniu do naukowych osiągnięć. Bardzo interesowały ich egzystencjalne problemy – co stanie się z nimi po śmierci…
Emisja: niedziela, 26 stycznia, godzina 09:55, TVP2/HD

„Wojciech Krukowski i 30 lat Akademii Ruchu”
Film jest próbą uchwycenia trzydziestoletniej aktywności twórczej Akademii Ruchu. Zawiera materiały z kroniki filmowej, archiwalne fotografie, dokumenty i szkice. Narrację twórców Akademii Ruchu – Wojciecha Krukowskiego oraz członków zespołu – dopełniają odniesienia nie tylko do historii zespołu, ale również określonego kontekstu kulturowego i społeczno-politycznego, który ją kształtował. Wojciech Krukowski zmarł 18 stycznia br. w wieku 70 lat. Od lat walczył z białaczką.
Emisja: niedziela, 26 stycznia, godzina 23:20, TVP2/HD

„Treblinka. Ocaleni z obozu zagłady”
Jedynym celem założenia obozu koncentracyjnego w Treblince było masowe mordowanie ludzi. Autorzy filmu odnaleźli dwóch ostatnich świadków wydarzeń, które miały tam miejsce – Samuela Willenberga, który po ucieczce z Treblinki brał udział w powstaniu warszawskim oraz Kalmana Taigmana, który po latach był świadkiem na procesie Eichmanna.
Emisja: poniedziałek, 27 stycznia, godzina 23:55, TVP2/HD

„Gry wojenne”, odc. 4./5.
Jesienią 1981 roku Sztab Generalny został zaalarmowany przez służby wywiadowcze w Rzymie, że plany stanu wojennego zostały przekazane na Zachód. Kukliński był jedną z kilku osób znających całość tych planów. Poinformował bliskich o swojej działalności i zagrożeniu, które niesie ze sobą ewentualna wpadka.
Emisja: sobota, 25 stycznia, godzina 15:05, TVP Polonia

„Rok 1863”
Film dokumentalny poświęcony Powstaniu Styczniowemu. Przedstawia sytuację Polski przed powstaniem, jego przebieg oraz skutki nieudanego zrywu.
Emisja: wtorek, 28 stycznia, godzina 17:55, TVP Polonia

Świat bez fikcji – „Mała Polska w Indiach”
Film o polskich dzieciach – uchodźcach, które w czasie drugiej wojny światowej znalazły schronienie w Indiach. Specjalnie dla nich indyjski maharadża – Jama Saheba – wybudował osiedle na terenie Balachadi na półwyspie Kathiawar.
Emisja: wtorek, 28 stycznia, godzina 22:50, TVP2/HD

„Igrzyska – wojna bez broni. Mord w Monachium”
Przed zbliżającymi się Igrzyskami w Soczi terroryści dokonali serii zamachów. To nie pierwszy taki przypadek. Film podejmuje próbę rekonstrukcji wydarzeń, do jakich doszło podczas Olimpiady w Monachium w 1972 r.
Emisja: środa, 29 stycznia, godzina 23:00, TVP Historia

„Lekcja Auschwitz”
Mieszkańcy Oświęcimia przez wiele lat żyli niejako w cieniu tragicznej historii. W tamtych okrutnych czasach, mimo grożących konsekwencji, wielu ludzi pomagało więźniom obozu koncentracyjnego, o czym współcześni nie pamiętają…
Emisja: środa, 29 stycznia, godzina 23:45, TVP Polonia

„Gry wojenne”, odc. 5./5.
Kukliński żyje w ukryciu i pod ochroną służb specjalnych USA. Trzy lata po jego wyjeździe z kraju sąd wojskowy orzeka wobec niego wyrok śmierci. Nadchodzi koniec komunizmu i upadek Związku Radzieckiego. Dyskusja na temat jego działalności nadal trwa.
Emisja: czwartek, 30 stycznia, godzina 23:40, TVP Polonia

Świat bez tajemnic „Koszmar Darwina”
W latach 60. ubiegłego wieku naukowcy przeprowadzili eksperyment – do Jeziora Wiktorii wpuścili okonia nilowego. Drapieżnik zaczął rozmnażać się z zawrotnym tempie. Jego mięso jest sprzedawane na całym świecie. Transport ryb odbywa się na pokładach rosyjskich samolotów towarowych, które codziennie przylatują do Afryki. Na ich pokładach przylatuje broń i amunicja, które następnie przemycane są w głąb Czarnego Lądu…
Emisja: czwartek, 30/31 stycznia, godzina 00:35, TVP2/HD

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *