Dokument w Telewizji Polskiej

Niezwykłe historie, które warto znać. Nietuzinkowi ludzie, o których warto pamiętać. Fakty, które odbiły się echem na całym świecie. Telewizja Polska zaprasza na filmy dokumentalne.

„Betar”
Organizacja imienia Józefa Trumpeldora, w skrócie Betar, pozostaje niemal całkiem nieznana. Wielu jej członków odegrało ważną rolę w dziejach odbudowy państwa żydowskiego w Palestynie oraz jego późniejszych losach. Jednym z nich był Menachem Begin, premier Izraela w latach 1977 – 1983.
Emisja: sobota, 29 marca, godzina 21:30, TVP Historia

„Honor generała”
Generał Stanisław Sosabowski po II wojnie światowej osiadł w Holandii. Przez wiele lat pracował w fabryce, dla kolegów z pracy był „zwykłym Stanem”. U progu XXI wieku ujęli się za nim młodzi Holendrzy. Generał został pośmiertnie uhonorowany Orderem Brązowego Lwa.
Emisja: niedziela, 30 marca, godzina 19:45, TVP Historia

Czy świat oszalał – „Rosja – tęsknota za imperium”
Rok po upadku Związku Radzieckiego prezydent Borys Jelcyn oświadczył, że to definitywny koniec Imperialnej Rosji. Dziesięć lat później jego następca Władimir Putin powiedział, że upadek Związku Radzieckiego był największą katastrofą XX wieku. Dokument szuka odpowiedzi na pytanie, jak dziś wyglądają relacje m.in. z państwami, które w przeszłości wchodziły w skład ZSRR.
Emisja: poniedziałek, 31 marca, godzina 22:50, TVP2 HD

Świat bez fikcji – „Pocałunek Putina”
Władimir Putin postrzegany jest na Zachodzie jako antydemokratyczny tyran, ale wielu Rosjan traktuje go inaczej – jako kolejnego ojca narodu, nazywa Napoleonem Kremla i popiera jego silną, charyzmatyczną osobowość. Masza Drokowa to inteligentna i ambitna dziewiętnastolatka o poglądach prawicowych. Masza nie ukrywa sympatii wobec Putina.
Emisja: wtorek, 1 kwietnia, godzina 22:50, TVP2 HD

„Tajemnica Jana Pawła II”
Papieski ceremoniarz ks. prałat Konrad Krajewski opowiada o Janie Pawle II. Jego wspomnienia to wyjątkowe świadectwo świętości i wielkości papieża.
Emisja: środa, 2 kwietnia, godzina 23:45, TVP Polonia

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Wybrały życie bez piersi”
Trzy pełne energii siostry stają przed bodaj najtrudniejszą z podejmowanych dotychczas decyzji: czy usunąć zdrowe piersi, co pozwoli im ocalić życie? Cała trójka ma gen wywołujący raka piersi: BRCA2. Odziedziczyły go po matce, która odziedziczyła go po swojej matce, ta zaś po swojej matce – Maude. Maude i jej córka zmarły na raka piersi w wieku pięćdziesięciu lat. Poruszająca, intymna opowieść podejmująca niezwykle aktualny problem, przed którym stają dziś tysiące kobiet.
Emisja: czwartek, 3 kwietnia, godzina 22:25, TVP1/HD

„Papież nie tylko polski…”
Jan Paweł II podczas swojego niemal trzydziestoletniego pontyfikatu odwiedził ponad sto różnych krajów. Do wszystkich przyjeżdżał ze swoją uniwersalną nauką, ale także z różnym przesłaniem. Autor dokumentu podjął próbę pokazania papieża jako kaznodziei niosącego przesłanie do ludzi całego świata.
Emisja: czwartek, 3 kwietnia, godzina 23:45, TVP Polonia

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *