Dokument w Telewizji Polskiej

Nieznane karty historii, sylwetki wyjątkowych postaci i zwykłe ludzkie sprawy. Wszystkie historie zamknięte w dokumentach, które – jak zawsze – warto zobaczyć.

„1989”
Film pokazuje przeobrażenia, jakie zaszły w Polsce na przestrzeni 1989 roku, a na tym tle przedstawiono przemiany w mentalności Polaków. Materiały filmowe z okresu 1988-1990 współgrają ze zdjęciami i dziennikami pisanymi w tym czasie przez Polaków oraz komunikatami o dokonujących się zmianach.
Emisja: sobota, 7 czerwca, godzina 14:55, TVP Polonia

Rodzinne oglądanie – „Wędrówki kontynentów – Europa: niespokojna przyszłość”, Odc. 5./5.
Ziemia od momentu powstania ulega przemianom. Gigantyczne siły wypychały dna oceanów i zmieniały je w łańcuchy górskie, a niezwykłe tektoniczne kolizje tworzyły kontynenty. Geologiczna historia Europy nadal ma swoje tajemnice.
Emisja: niedziela, 8 czerwca, godzina 09:45, TVP2 HD

„Stroje PRL”
Dokument pokazuje różne etapy historii PRL-u i zmiany, jakie w tym czasie zachodziły w modzie. W filmie wypowiadają się m.in. Andrzej Wajda, fotograf Tadeusz Rolke, projektantka Barbara Hoff, pisarz Janusz Głowacki, kreatorka marki „Biba” Barbara Hulanicki, muzyk Tomek Lipiński i malarz Wilhelm Sasnal.
Emisja: poniedziałek, 9 czerwca, godzina 22:50, TVP2 HD

Świat bez fikcji – „Sztuka wolności – Art of Freedom”
Film opowiada o najtrudniejszych polskich wyprawach i najbardziej spektakularnych wejściach na ośmiotysięczniki w latach 70. i 80. Kraj, w którym zarabiano wówczas średnio 20 dolarów miesięcznie, był światową potęgą himalaizmu.
Emisja: wtorek, 10 czerwca, godzina 22:50, TVP2 HD

„Nitro Mania”
Opowieść o słynnej Polce, aktorce Poli Negri. Była światową gwiazdą kina niemego. Motywem przewodnim dokumentu są prace nad rekonstrukcją filmu „Mania” z 1918 roku, w którym grała główną rolę.
Emisja: środa, 11 czerwca, godzina 20:45, TVP Historia

„Polacy z Misiones”
Misiones to najbardziej tropikalny region Argentyny. Wielu Polaków zakładało tam osady, obsiewało wykarczowany las pszenicą i kukurydzą, hodowało bydło, uprawiało Yerba Mate. Dla wielu z nich stało się stałym miejscem życia w Nowym Świecie.
Emisja: środa, 11 czerwca, godzina 23:45, TVP Polonia

„Gra o Wolność – Ocalone taśmy”
Historia lat 1988-1989, utrwalona na ocalałych taśmach filmowych, telewizyjnych i radiowych.
Emisja: czwartek, 12 czerwca, godzina 23:40, TVP Polonia

Sensacje XX wieku – „Stalowe przymierze”
Kulisy stalowego sojuszu III Rzeszy z ZSRR. W programie wykorzystano najnowsze dokumenty ujawnione przez archiwa rosyjskie dotyczące tajnych porozumień między ZSRR i Niemcami.
Emisja: czwartek, 12 czerwca, godzina 22:05, TVP Historia

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *