Dokument w Telewizji Polskiej

Miłośnicy filmów dokumentalnych jak zwykle mogą liczyć na Telewizję Polską. W nadchodzącym tygodniu publiczny nadawca poleca kilka filmów szczególnie godnych uwagi.

„Campo di Fiori”
Wybuch powstania w Getcie Warszawskim, a z drugiej strony muru na placu Krasińskich – karuzela. To właśnie o tej sytuacji opowiada Czesław Miłosz w wierszu „Campo di Fiori”. Autentyczne wydarzenia z okupowanej warszawskiej ulicy we wspomnieniach naocznych świadków. Powstanie w Getcie Warszawskim i okupację wspominają m.in. Marek Edelman, Wiesław Zdort, Czesław Miłosza, Adina Blady – Szwajger.
Emisja: niedziela, 28 kwietnia, godzina 23:25, TVP2/HD

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem „Spalić twarz z zazdrości”
Film przedstawia wstrząsającą historię Katie Piper, modelki i prezenterki telewizyjnej. Na jednej z londyńskich ulic oblano jej twarz kwasem siarkowym. Atak miał miejsce w 2008 roku. Sprawcą okazał się kolega jej byłego chłopaka, który zorganizował napad. Obaj zostali skazani później na karę więzienia. Zobaczymy, jak uliczne kamery telewizji przemysłowej zarejestrowały moment napaści na dziewczynę. Zostaną także ukazane wstrząsające zdjęcia jej poparzonej twarzy przed operacjami. Życie Piper nigdy już nie będzie takie jak przed atakiem. Bohaterka opowiada o strachu, jaki przeżywała, o bólu towarzyszącym jej przez wiele miesięcy, o chwilach załamania i o swojej matce, która zrezygnowała z pracy, by się nią zajmować.
Emisja: poniedziałek ,29 kwietnia, godzina 23:10, TVP1/HD

Czy świat oszalał? „Walka stulecia – Kliczko kontra Janukowycz”
Władimir Kliczko wychował się na Ukrainie w niezamożnej rodzinie. Jednak dzięki wyrzeczeniom rodziców mógł trenować i dziś dorównuje takim mistrzom bokserskim jak Muhammad Ali i Mike Tyson. Władimir oraz jego starszy brat Witalij posiadają mistrzowskie pasy wszystkich czterech międzynarodowych organizacji bokserskich. Sportowy sukces zapewnił im sławę na całym świecie. Obaj marzą o praworządnej Ukrainie. Razem stworzyli partię Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform, która w wyborach parlamentarnych w 2012 r. zdobyła 42 mandaty.
Emisja: poniedziałek, 29 kwietnia, godzina 23:45, TVP2/HD

Świat bez fikcji – „W otchłani”
Jason Burkett i Michael Perry chcieli ukraść wóz Sandry Totler. Stało się to powodem zabójstwa trzech osób: Sandry Totler, jej syna Adama oraz jego kolegi Jeremy’ego Richardsona. Zabójców schwytano. Burketta skazano na dożywocie, a Perry’ego na karę śmierci. Michael Perry przez 10 lat przebywał w celi śmierci. Reżyser Werner Herzog rozmawia z bliskimi ofiar, z detektywami, z personelem więziennym oraz ze sprawcami zbrodni na kilka dni przed egzekucją Perry’ego. W otchłani Wernera Herzoga to wielokrotnie nagradzany, głęboko humanistyczny dokument o problemie zbrodni i kary.
Emisja: wtorek, 30 kwietnia, godzina 22:50, TVP2/HD

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *