Dokument „Wielki błękit” premierowo na kanale Polsat Viasat Nature

Każdego lata jedne z najbardziej majestatycznych zwierząt morskich, takie jak płetwale błękitne, humbaki, mirungi, delfiny, kałany morskie i żarłacze białe, gromadzą się u wybrzeży oddalonej 200 kilometrów na południe od San Francisco zatoki Monterey. Wiele z tych gatunków z powodu polowań znalazło się na granicy wyginięcia. Jednak obecnie połowy wzdłuż wybrzeża Kalifornii są zabronione, a morze jest obszarem chronionym. Zespół ekspertów analizuje ten inspirujący sukces i próbuje znaleźć metody dalszej ochrony mórz i oceanów w porywającym, dwuodcinkowym dokumencie „Wielki błękit”, którego premiera odbędzie się w poniedziałek 20 września i wtorek 21 września o godzinie 21:00 tylko na Polsat Viasat Nature.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału Polsat Viasat Nature

Dwuodcinkowy program śledzi długie i wyczerpujące migracje tych wspaniałych stworzeń, które liczą na bogactwo ryb i planktonu u celu swej niebezpiecznej podróży. Niestety niektóre z nich nie przetrwają tej wyprawy, a sama uczta też nie zawsze jest gwarantowana. Które zwierzęta przypłyną w tym roku? I czy, ze względu na ciągłe zmiany zasobów, ten niewielki skrawek oceanu będzie w stanie je wyżywić? Coroczne wielkie żerowanie monitorują lokalni obserwatorzy i naukowcy, w tym eksperci ze światowej sławy oceanarium Monterey Bay Aquarium, którzy próbują dowiedzieć się, w jaki sposób można ochronić wszystkie morza i oceany na planecie.

Dzięki obecności kamer, widzowie mogą uczestniczyć w tej wyjątkowej uczcie, a badacze prowadzić obserwacje, podczas których sprawdzają, czy akurat to zgromadzenie jest największym w historii. Ale ten niesamowity, coroczny spektakl mógł się już nie odbywać, ponieważ zaledwie kilka dekad temu dzika fauna zatoki Monterey została wytrzebiona, a akwen znalazł się na krawędzi katastrofy ekologicznej. Jednak historia ta jest opowieścią ze szczęśliwym zakończeniem, a wszystko dzięki lokalnej społeczności zamieszkującej tereny położone nad zatoką, która zjednoczyła się w walce o środowisko. Ich staraniom pomogła także niezwykła wytrzymałość samej natury, czyniąc te działania jednymi z największych sukcesów w dziedzinie ochrony przyrody na świecie.

Premiera dokumentu „Wielki błękit” w poniedziałek, 20 września o 21:00 na kanale Polsat Viasat Nature. Emisja kolejnego odcinka 21 września o tej samej porze.

Źródło: Viasat World

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *