Dokument „Zanim będzie za późno” w TVP1

8 lipca 2016 roku TVP1 HD zaprosi widzów na premierę filmu dokumentalnego Krzysztofa Nowaka i Jarosława Rybickiego pt. „Zanim będzie za późno”. Jest to dokument o polityce wschodniej, którą w latach 2005–2010 realizował Prezydent RP Lech Kaczyński. Autorzy filmu na podstawie materiałów archiwalnych oraz wypowiedzi Prezydenta RP prezentują ówczesną strategię polityki zagranicznej. Przedstawiają przede wszystkim prezydencką koncepcję sojuszu politycznego, opartego na wspólnocie realnych interesów państw Europy Środkowo-Wschodniej. Fundamentem tego porozumienia miała być współpraca w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

Sprawdź szczegóły w PROGRAMIE TV

W dokumencie „Zanim będzie za późno” nie brakuje wypowiedzi przywódców krajów środkowoeuropejskich, którzy wspominają swoją współpracę z Prezydentem Kaczyńskim. Wypowiedzi te zostały zarejestrowane podczas konferencji pt. „Suwerenność, solidarność, bezpieczeństwo. Lech Kaczyński a Europa Środkowa i Wschodnia”, która odbyła się 21 grudnia 2015 roku w Warszawie.

Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wspominają w filmie: Toomas Hendrik Ilves, prezydent Republiki Estońskiej; Valdas Adamkus, były prezydent Republiki Litewskiej; były prezydent Republiki Czeskiej Václav Klaus, były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili oraz Traian Băsescu, były prezydent Rumunii.

Film przypomina zdarzenia z najnowszej historii, które wywoływały dyskusje i kontrowersje wokół polityki realizowanej przez Prezydenta Kaczyńskiego. Przywołuje także jego własne opinie na temat m.in. imperialnej polityki Rosji, które z dzisiejszej perspektywy okazały się bardzo realistyczne.

„Zanim będzie za późno”

Emisja: piątek, 8 lipca, godzina 20:30

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *