Dokument „Znów będziesz chodził” w TVP2 HD (zdjęcie)

Ta historia poruszyła i świat medycyny, i opinię publiczną. Oceniania w kategoriach cudu, była efektem poszukiwań, nieustępliwości oraz wiary w sukces tak lekarzy, jak i jej głównego bohatera Dariusza Fidyka. TVP2 HD przedstawia wyjątkowy dokument pt. „Znów będziesz chodził” produkcji BBC. W cyklu „Czy świat oszalał?”, w poniedziałek, 17 listopada 2014 roku.

Naprawa kręgosłupa, odwrócenie skutków paraliżu jest jednym z największych wyzwań współczesnej medycyny. Ekipa BBC przez rok śledziła działania polskiego zespołu chirurgicznego współpracującego z brytyjskimi naukowcami, testującego pionierskie rozwiązania, które przywróciły władzę w nogach Dariuszowi Fidykowi – sparaliżowanemu strażakowi z Wrocławia.

Historia Dariusza Fidyka oraz historie innych sparaliżowanych osób od lat wywoływały poczucie bezradności wśród lekarzy i członków rodzin poszkodowanych. Brytyjski prof. Geoffrey Raisman, kierujący Instytutem Neurobiologii University College London, przez lata prowadził badania nad regenerującymi właściwościami komórek węchowych, co pozwoliło mu na stworzenie teorii wykorzystania ich w innych częściach organizmu ludzkiego, szczególnie w kręgosłupie. Dr Paweł Tabakow z Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu rozpoczął współpracę z prof. Raismanem, mającą na celu sprawdzenie rozwiązań teoretycznych w praktyce. Rezultatem tej współpracy była udana operacja i rehabilitacja Dariusza Fidyka, która przywróciła sparaliżowanemu mężczyźnie władzę w nogach. Operacja ta oznacza przywrócenie nadziei na odzyskanie możliwości poruszania się wielu chorym.

Rozmowy z prof. Raismanem, dr Tabakowem, Dariuszem Fidykiem, jego rehabilitantami i autorytetami medycznymi, ukazują przygotowania do przełomowej operacji, jej przeprowadzenie (zdjęcia ze stołu operacyjnego), bezpośrednie konsekwencje, jak i długofalowe skutki.

„Znów będziesz chodził”

Emisja: poniedziałek, 17 listopada, godzina 22:55

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *