Dokument „Życia nie można zmarnować” w TVP1 HD

Dlaczego zginęli? Jakimi byli ludźmi? Co zrobili i czy są jeszcze pamiętani po 24 latach od śmierci? Na te pytania stara się odpowiedzieć Krzysztof Tadej, autor dokumentu „Życia nie można zmarnować”. Wyprodukowany przez Telewizję Polską film dokumentalny opowiada o brutalnie zamordowanych franciszkanach o. Zbigniewie Strzałkowskim i o. Michale Tomaszku, którzy zostaną beatyfikowani 5 grudnia 2015 roku.

Ojcowie franciszkanie konwentualni zostali zamordowani przez terrorystów z maoistowskiego ugrupowania Świetlisty Szlak 9 sierpnia 1991 roku w Pariacoto w Peru.

„Gdy się jedzie na misje, trzeba być gotowym na wszystko” – te słowa o. Zbigniew Strzałkowski powiedział przed wyjazdem do pracy duszpasterskiej w Peru, z której nigdy nie wrócił. Obaj młodzi, wykształceni, wspaniali duszpasterze byli otwarci na ludzi i nowe wyzwania. Do dziś są wspomniani przez mieszkańców Pariacoto.

W filmie wypowiadają się rodziny zamordowanych zakonników, m.in. pani Franciszka Strzałkowska, matka o. Zbigniewa, która dopiero teraz zgodziła się opowiedzieć o swoich przeżyciach. S. Berta Hernandez ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Pana Jezusa opowiada o dramatycznych, ostatnich chwilach życia zamordowanych polskich zakonników. Widzowie zobaczą także bp. Luisa Bambarena, byłego ordynariusza diecezji Chimbote, który zaprosił polskich zakonników do pracy w Peru. W filmie opowiedział o jednej z najtrudniejszych rozmów w swoim życiu, o rozmowie w więzieniu z przywódcą Sendero Luminoso Abimaelem Guzmanem.

Film „Życia nie można zmarnować” został zrealizowany w Polsce i Peru. Autor filmu, Krzysztof Tadej, przedstawił sylwetki oraz życie zamordowanych zakonników. Walorem dokumentu jest także pokazanie obecnej sytuacji w Pariacoto, a także wypowiedzi mieszkających tam ludzi, którzy opowiadają o tym, jak polscy zakonnicy wpłynęli na ich życie i wiarę. Owoce działalności obu zamordowanych franciszkanów widoczne są obecnie, po 24 latach od ich śmierci.

„Życia nie można zmarnować”

Premiera: piątek, 4 grudnia, godzina 20:15

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *