Dokumentalne lato z HBO i HBO GO

Filmy dokumentalne to zbliżenie na różnorodność poglądów, wierzeń, pasji czy problemów. Wzorem ubiegłych lat, aby przedstawić widzom tę wielość perspektyw, HBO po raz kolejny zaprasza na letni przegląd najnowszych, nagradzanych filmów dokumentalnych wyprodukowanych przez HBO Europe. Dokumenty emitowane będą na antenie HBO oraz HBO2 od lipca do września, dostępne będą także w serwisie HBO GO.

Sprawdź ofertę kanału HBO w PROGRAMIE TV

HBO Europe przez ponad dekadę wyprodukowało ponad 100 filmów dokumentalnych dotykających wielu niezwykle istotnych kwestii – od problemów społecznych, zagadnień ze świata polityki, po przedstawienie z bliska sylwetek wybitnych jednostek z dziedziny kultury i sztuki. W ramach letniego przeglądu filmu dokumentalnego na antenach HBO, HBO2 oraz w serwisie HBO GO znajdą się najnowsze, nagrodzone dokumenty produkcji HBO Europe. Wśród nich będą obrazy z Polski, Rumunii, Węgier, Hiszpanii, Serbii czy Czech i Słowacji.

W przeglądzie pokazane zostaną m.in. dwa najnowsze polskie filmy dokumentalne: Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka (23 sierpnia HBO, dostępny w HBO GO) oraz Ethiopiques: Muzyka duszy (26 lipca HBO, dostępny w HBO GO). Pierwszy poświęcony jest twórczości hołubionego w latach 70. XX wieku reżysera o niezwykłej wrażliwości, zaszufladkowanego jako twórca filmów erotycznych – Waleriana Borowczyka. Jest to najnowsza produkcja HBO Europe, która swoją premierę miała w maju br. Film nagrodzony został na tegorocznym festiwalu Docs Against Gravity. Natomiast druga polska produkcja – Ethiopiques: Muzyka duszy – to film dokumentalny Maćka Bochniaka o narodzinach etiopskiego jazzu – gatunku, który stał się prawdziwym fenomenem, choć niewiele brakowało, by został całkowicie zapomniany. Dzięki obrazowi widz poznaje historię rozproszonych po całym świecie jazzmanów, którzy opowiadają o swingujących latach 70., szalonych imprezach przy dźwiękach wykonywanej na żywo muzyki i Etiopii, której już nie ma.

Jednym z prezentowanych w lecie tytułów będzie także Mečiar (19 lipca w HBO i HBO GO) – czesko-słowacka produkcja dająca możliwość spojrzenia z bliska na kontrowersyjnego polityka Vladimira Mečiara oraz jego wpływ na słowackie społeczeństwo. Obraz w reżyserii młodej, urodzonej w połowie lat osiemdziesiątych, i utalentowanej Terezy Nvotovej pokazuje z jej perspektywy ważny moment we współczesnej historii Słowacji. Film zdobył główną nagrodę Trilobit Stowarzyszenia Filmu i Telewizji FITES (2018). Kolejnym czeskim akcentem będzie dokument Nic już nie będzie takie samo (16 sierpnia w HBO i HBO GO), który przedstawi widzowi czworo młodych ludzi wchodzących w dorosłość, którzy muszą stanąć przed pierwszymi ważnymi decyzjami mogącymi zaważyć na ich przyszłym życiu. Widzowie będą mogli poznać także, nagrodzony na tegorocznym festiwalu Filmowym Let’s CEE w Wiedniu, film Gdy nadejdzie wojna (13 września HBO i HBO GO) przedstawiający historię jednej z nacjonalistycznych, paramilitarnych grup, która na własną rekę przygotowuje się do obrony kraju, na przykład przed uchodźcami.

Węgierski Twardzielki (dostępny w HBO GO) pokaże natomiast grupę kobiet uprawiających boks. Twórcy tego filmu przez dwa lata podążali za dziewczynami i kobietami, które trenują ten sport. Towarzyszyli im w przeróżnych sytuacjach, w tym w chwilach radości, sukcesu, słabości, upokorzenia czy zwątpienia. Reżyserka Eszter Nordin stara się zrozumieć motywy ich działania i stworzyć złożony portret kobiet, które nigdy się nie poddają.

Dzięki rumuńskiemu filmowi dokumentalnemu pt. Planeta Petrila (21 sierpnia w HBO2, dostępny w HBO GO) będziemy mogli podążyć za artystą i jednocześnie byłym górnikiem, Ionem Barbu, który podjął walkę o ocalenie budynków byłej kopalni oraz uczynienie z nich miejsca poświęconego kulturze i historii. Produkcja była prezentowana na wielu festiwalach i przeglądach dokumentalnych. Wyróżniona została m.in. Rumuńską Nagrodą Filmową GOPO, która nazywana jest rumuńskim odpowiednikiem Oscara, w kategorii najlepszy film dokumentalny.

Na antenie premierowo wyemitowany zostanie także serbski film Po drugiej stronie drzwi (2 sierpnia w HBO i HBO GO), którego autorką jest nagradzana dokumentalistka Mila Turajlić. Podzieli się ona z widzami nie tylko intymną rozmową ze swoją matką, ale na kanwie opowieści o historii rodziny spojrzy na własny kraj z perspektywy historycznej i politycznej. Obraz doceniony został Grand Prix dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie.

Z okazji zakończonych właśnie mistrzostw świata w piłce nożnej HBO zaprasza także na dziesięcioodcinkowy serial dokumentalny HBO Kierunek Mundial (dostępny w HBO GO). Prezentuje on osobiste opowieści światowej klasy piłkarzy, biorących udział w tegorocznych rozgrywkach. Pokazuje sylwetki największych piłkarskich gwiazd Europy i Ameryki Łacińskiej, oraz ich drogę na szczyt. Wśród bohaterów serialu znalazł się jeden Polak – Robert Lewandowski, uznawany za jednego z najlepszych zawodników na świecie.

Źródło: HBO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *