Dokumenty TVP2 na europejskich festiwalach

Wyprodukowany wspólnie z TVP2 dokument „Uwikłani” Lidii Dudy zostanie zaprezentowany na kolejnych międzynarodowych festiwalach: w Lipsku i Mińsku. To nie jedyny, wsparty produkcyjnie przez telewizyjną Dwójkę dokument, który jeszcze w tym roku powalczy o prestiżowe nagrody.

Międzynarodowa premiera najnowszego filmu Lidii Dudy „Uwikłani” odbędzie się w ramach jednego z najstarszych festiwali dokumentu i animacji – DOK Leipizig (29.10-4.11). „Uwikłani” będą jedynym polskim filmem w konkursie głównym tej niezwykle prestiżowej międzynarodowej imprezy prezentującej kino dokumentalne. Nagrodzeni Grand Prix Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie „Uwikłani” pokazani zostaną również na Białorusi podczas 19. Minsk Film Festival (2-9.11). Tymczasem już na początku grudnia dokument Lidii Dudy obejrzy publiczność warszawskiego Watch Docs Festiwal.

Bezkompromisowy film Lidii Dudy dotyka trudnego problemy pedofilii. Jednak nie pokazuje go jednowymiarowo. Twórcy próbują dotrzeć do wnętrza bohaterów i dokonać psychologicznej analizy zjawiska. Postaci dramatu zamieniają się rolami – ofiara staje się katem, prześladowcy przypada rola ofiary. Lidia Duda podkreśla, że zrobiła film o zbrodni, karze i sprawiedliwości. To opowieść o życiowych wyborach i ich konsekwencjach. Obraz otrzymał Grand Prix – Złotego Lajkonika – 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Zdobył również Nagrodę Stowarzyszenia Twórców Obrazu Fabularnego za najlepsze zdjęcia w filmie dokumentalnym oraz nagrodę Prezesa Telewizji Polskiej S.A. za najlepsze zdjęcia dla znakomitego polskiego operatora Wojciecha Staronia.

Film dokumentalny i telewizyjna Dwójka to związek z wieloletnim stażem. Festiwalowe sukcesy oraz nagrody stanowią nie tylko świadectwo jakości, są także dowodem na to, że TVP 2/HD jest dziś kluczowym mecenasem filmu dokumentalnego w Polsce. To bardzo ważna cześć naszej misji – podkreśla Jerzy Kapuściński, dyrektor TVP2.

„Uwikłani” to nie jedyna koprodukcja TVP2, która jeszcze w tym roku powalczy o festiwalowe laury. Nominacje do Nagrody Grand Prix Europa dla Najlepszego Europejskiego Filmu Dokumentalnego 26. Festiwalu Produkcji Telewizyjnej w Berlinie (20-27.10) otrzymały filmy „Wiera Gran” Marii Zmarz-Koczanowicz, a także sugestywni „Lekarze” Tomasza Wolskiego. Dokument „Wiera Gran” startował ponadto w konkursie tegorocznej 64. edycji prestiżowego i najstarszego festiwalu produkcji telewizyjnej, Prix Italia, który odbył się w Turynie, w dniach 16 – 21 września.

Pozostałe nagrody i wyróżnienia dla produkcji koprodukowanych przez TVP2:

„Port nadziei” Magnusa Gerttena
– 52. Krakowski Festiwal Filmowy – Wyróżnienie Jury.

„Pałac” Tomasza Wolskiego
– 9. Planete+ Doc Film Festival – Nagroda Canon Cinematography Award dla najlepszego twórcy obrazu za „konsekwentną i surową formę wizualną opowieści o trwaniu i degradacji symboli”.

„Lekarze” Tomasza Wolskiego
– 51. Krakowski Festiwal Filmowy (Konkurs Krajowy) – Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż.
– 51. Krakowski Festiwal Filmowy (Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny) – Wyróżnienie za film, który przenosi widza do ważnej instytucji publicznej i przy pomocy wyjątkowych obrazów i oszczędnych, a czasem zabawnych dialogów opowiada historie o sytuacjach z pogranicza życia i śmierci.
– 51. Krakowski FF – Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny-Nagroda Jury Studenckiego za chirurgicznie precyzyjny styl i udane operowanie na otwartych sercach bohaterów.
– 15. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Off Cinema” – Wyróżnienie.
– 19. „Plus Camerimage” Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych (Konkurs Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych) – Grand Prix „Złota Żaba”.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *