„Domówka z Dwójką” – Mitch & Mitch z premierowym programem w hołdzie Ennio Morricone

Najbliższe, specjalne wydanie „Domówki z Dwójką” poświęcone będzie zmarłemu w tym roku włoskiemu kompozytorowi Ennio Morricone. Premierowy materiał zatytułowany „Amore assoluto per Ennio” („Absolutna miłość do Ennio”) zagra projekt Mitch & Mitch con il loro Etereo Gruppo Stereofonico. Emisja wydarzenia w sobotę 24 października od godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie internetowej i Facebooku stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Ennio Morricone (1928-2020) to włoski kompozytor i dyrygent, twórca muzyki do ponad 500 filmów, w tym do takich obrazów jak „Misja”, „Nietykalni” czy „Dawno temu w Ameryce”. Wśród wielu nagród, które otrzymał, znalazły się dwa Oscary, trzy Złote Globy oraz cztery nagrody BAFTA. Karierę kompozytora rozpoczął w telewizji RAI w połowie lat 50. Pierwszym filmem, do którego stworzył muzykę, był „Faszysta” w reżyserii Luciana Salca z 1961 roku. Przełomem w karierze okazała się współpraca z włoskim reżyserem Sergio Leone, z którym pracował m.in. przy takich klasykach spaghetti westernu, jak trylogia „Za garść dolarów”, „Za kilka dolarów więcej” oraz „Dobry, zły i brzydki”. Ścieżka dźwiękowa do tego ostatniego jest uznawana za jedną z najbardziej wpływowych w historii kina. – Tworzy muzykę zanim padnie pierwszy klaps. Ona jest częścią scenariusza – mówił o kompozytorze i jego kunszcie jego rodak, reżyser Sergio Leone.

Mitch & Mitch nazywani 5- lub 9-osobowym duetem, dla którego nie ma stylistycznych granic. – Zaczęliśmy ten zespół, wcale nie chcąc go zakładać (…) I mimo iż zaczynaliśmy jako duet 5-osobowy, już od 2008 roku właściwie zawsze wybieramy nową, ulepszoną, 9-osobową wersję. A czasem nawet 10-osobową – mówią o sobie Macio Moretti i Bartłomiej Tyciński, liderzy tego projektu. 30 kwietnia 2014 roku, wspólnie ze Zbigniewem Wodeckim oraz Polską Orkiestrą Radiową, wystąpili na dwóch koncertach organizowanych przez Dwójkę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Efektem tej współpracy była płyta „1976: A Space Odyssey”” zawierająca materiał z wydanego prawie 40 lat wcześniej albumu Wodeckiego. Wydawnictwo uzyskało status platynowej płyty, a w 2016 roku zespół i wokalista zostali dwukrotnie wyróżnieni Fryderykiem – w kategoriach: utwór roku (za kompozycję „Rzuć to wszystko, co złe”) oraz album roku pop.

W twórczości Mitch & Mitch nie brakuje nawiązań do jazzu, rocka, muzyki alternatywnej czy południowoamerykańskiej (krążek „Visitantes Nordestinos” nagrany z brazylijskim muzykiem Kassinem). Teraz, oddając hołd zmarłemu przed trzema miesiącami kompozytorowi, przygotowali – jako Mitch & Mitch con il loro Etereo Gruppo Stereofonico – premierowy materiał pod tytułem „Amore assoluto per Ennio”. Jego fragmenty wypełnią najbliższą „Domówkę z Dwójką”.

Transmisja koncertu w sobotę 24 października o godz. 19.00 – na antenie, stronie internetowej i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *