„Droga Pana Cogito” – nowy cykl w radiowej Czwórce

Z okazji obchodów Roku Herberta radiowa Czwórka zaprasza na nowy cykl reportaży „Droga Pana Cogito”. Na antenie zaprezentowane zostaną polskie miasta – Warszawa, Sopot, Toruń, Kraków – z perspektywy „Pana Cogito”. Pierwsza część cyklu już 26 lipca.

Czwórka uczci rok poświęcony autorowi poetyckiego tomiku „Pan Cogito” cyklem reportaży Beaty Kwiatkowskiej pt. „Droga Pana Cogito”.

Podróże były pasją Herberta. Wiedeń, Francja, Anglia, Włochy, Holandia i Belgia, ale także Nowy Jork, czy Los Angeles – to miejsca, w których bywał i tworzył. W dźwiękowych opowieściach pokażemy polskie miasta z perspektywy „Pana Cogito”. W Krakowie Zbigniew Herbert studiował ekonomię, uczęszczał na wykłady na ASP oraz rozpoczął studia prawnicze. Kontynuował je w Toruniu, gdzie do dziś krążą legendy o akademiku, w którym mieszkał. Także w Toruniu studiował filozofię. Od 1948 mieszkał w Sopocie, gdzie pracował w różnych miejscach i zawodach, między innymi w banku. Pracował także w Muzeum Okręgowym, jako nauczyciel w podstawówce. Zarabiał sporządzając bibliografie, kwerendy biblioteczne, od 1952 roku był płatnym krwiodawcą. Warszawa, Sopot, Toruń, Kraków – w tych miastach „krążył” „Pan Cogito” i przecinały się jego drogi.

Pierwszy reportaż w cyklu „Droga Pana Cogito” zostanie wyemitowany w czwartek 26 lipca o godz. 21.15 przed 20. rocznicą śmierci Zbigniewa Herberta, a ostatni w okolicy 94. rocznicy urodzin poety. Czwórka zaprasza do słuchania na stronie www.czworka.online, w systemie cyfrowym DAB+ oraz poprzez aplikację Player Polskie Radio.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *