Dwójka na Festiwalu „Pieśń naszych korzeni”

W niedzielę 20 sierpnia rozpoczyna się w Jarosławiu XXV jubileuszowy Festiwal „Pieśń naszych korzeni”, objęty patronatem medialnym Programu 2 Polskiego Radia.

To jeden z najsłynniejszych europejskich festiwali muzyki dawnej, prezentowanej tu poprzez cykl koncertów, warsztatów, spotkań i nabożeństw różnych obrządków.

Festiwal po raz pierwszy zorganizowany w 1993 roku, odbywa się zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia. Specjalnie opracowane programy koncertowe wykonywane są w zabytkowych kościołach Jarosławia – miasta o bogatej i burzliwej historii sięgającej 1375 roku. Jak podkreślają animatorzy festiwalu, jego ideą jest przyjrzenie się kulturowym, a szczególnie muzycznym, rezultatom rozłamu, jaki dokonał się 500 lat temu w Kościele zachodnim za sprawą Marcina Lutra. W 1517 roku przybił on na drzwiach wittenberskiego kościoła swoje tezy, co przyjmuje się za symboliczny początek Reformacji. Wywodząc się z tej samej tradycji liturgicznej, dwie konfesje stopniowo oddalały się od siebie, wykształcając nowe formy muzyczne i literackie, jak również własne formy edukacyjne i propagandowe, w których ważną rolę odgrywała muzyka. Docenienie i wspieranie zarówno przez katolickich, jak i protestanckich władców i hierarchów wagi i rangi muzyki zaowocowało wspaniałymi dziełami. Niektórzy z najwybitniejszych kompozytorów, jak Michael Praetorius, dostarczali muzycznych dzieł odpowiadających potrzebom obydwu spierających się stron. Niektóre z tych dzieł znalazły się w programie tegorocznego festiwalu w Jarosławiu.

W radiowej Dwójce znajdą się transmisje dwóch koncertów. 22 sierpnia o godzinie 19:30 autorka audycji, Magdalena Łoś, zaprosi do Kolegiaty jarosławskiej na koncert zespołów Musica Fiata i La Capella Ducale. W ich wykonaniu usłyszymy Mszę na Jubileusz Reformacji (Heinrich Schütz, Michael Praetorius) Drezno 1617. Dyryguje Roland Wilson. W czwartek 24 sierpnia o godzinie 20:00 z Bazyliki MB Bolesnej Dwójka przeprowadzi transmisję Mszy „O Gloriosa Domina” ca. 1660 (Mielczewski, Mazak, Michna), w wykonaniu zespołów Ritornello, Musica Fiata i Doxophonia pod dyrekcją Michaela Pospišila.

W sobotę 26 sierpnia, na zakończenie wizyty w starym Jarosławiu, dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia poprowadzą od godziny 15:00 poświęconą temu miastu cykliczną plenerową audycję „Dwójka na miejscu”.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *