„Dynastia Kimów – trzy pokolenia” na kanale National Geographic

Dokument, nad którym prace trwały 12 miesięcy, przedstawia kulisy władzy owianej tajemnicą dynastii Kimów, zadebiutuje w 171 krajach i 43 wersjach językowych na kanale National Geographic. W kolejnych odcinkach serii „Dynastia Kimów – trzy pokolenia” zobaczymy niepublikowane wcześniej materiały archiwalne, relacje świadków oraz fragmenty nagrań, które opisują wewnętrzne mechanizmy funkcjonowania komunistycznego reżimu. Seria została zrealizowana przez spółkę 72 Films, a obowiązki konsultantów pełnili autorzy nagrodzonego statuetką Emmy dokumentu LA 92.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic

Kim Dzong Un pojawia się publicznie dość rzadko, czym wzmaga ciekawość i buduje aurę tajemniczości. Żeby lepiej zrozumieć jego miejsce w historii Korei Północnej, trzeba cofnąć się ponad 70 lat do czasów, w których jego dziadek – Kim Ir Sen, a później ojciec – Kim Dzong Il stali na czele odizolowanego od reszty świata kraju nazywanego „pustelniczym królestwem”. W kolejnych odcinkach poznamy niezwykłą historię jedynej komunistycznej dynastii świata, która wydała na świat trzy pokolenia przywódców. Historia dynastii Kimów to opowieść o szeregowych partyzantach, którzy zeszli z pola bitwy, żeby przejąć stery w państwie pozbawionym przywództwa. Seria analizuje szczegółowo losy Kimów, odsłaniając przed widzami kulisy decyzji podejmowanych przez rodzinę rządzącą krajem innym niż wszystkie. W kolejnych odcinkach odkryjemy mroczną i niemal surrealistyczną historię rodu oraz losy narodu, którym od ponad 70 lat rządzi jedna dynastia. Poznamy lepiej członków rodziny, dzięki czemu zrozumiemy, jak funkcjonuje cały kraj.

Przełomowe momenty w historii rodu Kimów zostały zilustrowane niemal trzydziestoma relacjami świadków. Przed kamerami pojawią się m.in. Shin Jyeung-Kyun – syn pary porwanych południowokoreańskich filmowców, Choi Jae Wook – sekretarz prasowy prezydenta Korei Południowej, emerytowany płk Victor Vierra, który w swoim pierwszym wywiadzie telewizyjnym wspomina wydarzenia w strefie zdemilitaryzowanej w sierpniu 1976 roku, Kang In-Deok – dyrektor koreańskiego biura CIA ds. Korei Północnej, Ko Young-Hwan – tłumacz Kim Ir Sena, Michael Yi – specjalista CIA ds. przesłuchań, Kim Hyun Hui – była agentka koreańskiego wywiadu, która podłożyła ładunek w samolocie Korean Airline lot 858. Nie zabraknie też amerykańskiej gwiazdy koszykówki Dennia Rodmana który podczas jednego ze swoich najszczerszych wywiadów opowiedział o swoich spotkaniach z obecnym przywódcą Korei Północnej.

Producenci obejrzeli ponad 400 godzin nagrań, aby jak najlepiej wybrać te, najlepiej obrazujące historię północnokoreańskiego reżimu. Widzowie będą mogli zobaczyć nieznane zdjęcia ze szwedzkiego filmu „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”, czeskiego dokumentu „Walcząca Korea”, francuskiego filmu „Pustelnicze królestwo” o życiu w Korei Północnej w latach 70., archiwalne nagrania i zdjęcia z kolekcji Jyeung-Kyuna i Wooka, a także wyjątkowy wywiad z Kim Dzong Namem (najstarszym synem Kim Dzong Ila), przeprowadzony dla telewizji TV Asahi w Pekinie, który nie był wcześniej pokazywany poza granicami Azji. Usłyszymy także wspomnienia Kenjiego Fujimoto, prywatnego sushi mastera Kim Dzong Ila.

Istnieją dwie historie jednej rodziny, która rządzi Koreą Północną, albo… Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną, bo tak swój kraj nazywa reżim z Pjongjangu. Na pierwszą wersję składają się skrawki docierających do zewnętrznego świata informacji: budzące duże wątpliwości dane statystyczne, oświadczenia północnokoreańskich przywódców i dyplomatów, relacje uchodźców i dezerterów oraz wyrywkowe, skąpe obserwacje osób z zagranicy, które odwiedziły ten kraj. Druga wersja to „oficjalna” historia kraju – napisana od nowa przez reżim w Pjongjangu na własne potrzeby. To historia, która jest zbitkiem legend i mitów. Twórcy serii „Dynastia Kimów – trzy pokolenia” postanowili skonfrontować obie narracje. Dlatego właśnie zaprosili przed kamerę ekspertów, aby wspólnie z nimi przeanalizować motywy działania i osobowość jedynych na świecie dziedzicznych władców państwa komunistycznego.

„Dynastia Kimów – trzy pokolenia” – premiera pierwszych dwóch odcinków w piątek 16 listopada od godz. 22:00 na kanale National Geographic.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *