Dzień Papieski 2014 w Telewizji Polskiej

Telewizja Polska po raz kolejny będzie kreatorem i świadkiem licznych uroczystości Dnia Papieskiego, obchodzonego w tym roku 12 października pod hasłem „Jan Paweł II – świętymi bądźcie”.

Dzień Papieski to inicjatywa Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana do życia w 2000 roku jako organizacja działająca na rzecz upamiętnienia pontyfikatu Jana Pawła II przez promowanie Jego nauczania i wspieranie przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.

Dzień Papieski jest obchodzony od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października). Obchody Dnia Papieskiego przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym.

Najważniejszym wydarzeniem artystycznym Dnia Papieskiego jest tradycyjnie Koncert Dnia Papieskiego. Podczas Dnia Papieskiego organizowana jest publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością”. Zebrane środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji. Jej działanie polega na przyznawaniu stypendiów uzdolnionej, ubogiej młodzieży szkolnej z zaniedbanych terenów wiejskich i małych miast. Fundacja towarzyszy stypendystom nie tylko w formie pomocy materialnej, ale również przez formację. Organizuje dla stypendystów obozy wakacyjne i językowe.

W 2014 roku Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem „Jan Paweł II – świętymi bądźcie”. Pod takim tytułem odbędzie się koncert, transmitowany przez TVP1 HD i TVP Polonia w niedzielę 12 października 2014 roku. Wystąpią w nim czołowi artyści polskiej estrady. W zamierzeniu organizatorów będzie to okazja, aby w ten artystyczny sposób przypomnieć nauczanie Jana Pawła II.

Prestiżowym wydarzeniem Dnia Papieskiego będzie też coroczna Gala Nagród Totus. To najbardziej znaczące kościelne nagrody. Transmisja w TVP2 HD w przeddzień Dnia Papieskiego, w sobotę, 11 października 2014 roku.

TVP1 HD i TVP2 HD

W atmosferę XIV Dnia Papieskiego wprowadzi widzów Orędzie kardynała Stanisława Dziwisza (transmisja w TVP1 HD, 11 października o godzinie 20:15), wieloletniego osobistego sekretarza Jana Pawła II. W roku kanonizacji Papieża Polaka wystąpienie świadka świętości będzie miało wymiar szczególny. Orędzie kard. Dziwisza będzie można śledzić nieco później w TVP Polonia (godzina 20:35 i 2:30).

W noc poprzedzającą Dzień Papieski Jedynka przypomni (godzina 3:05) głośny dramat biograficzny produkcji polskiej „Prymas, trzy lata z tysiąclecia” w reżyserii Teresy Kotlarczyk, z kreacją Andrzeja Seweryna w tytułowej roli kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na początku lat 50. komunistyczne władze PRL-u nasiliły politykę bezwzględnych represji wobec Kościoła katolickiego w Polsce. Pod pretekstem antypaństwowej działalności aresztowano wielu biskupów i księży oraz przeprowadzono konfiskatę znacznej części majątku Kościoła. Kardynał Stefan Wyszyński w publicznych wystąpieniach zdecydowanie przeciwstawiał się bezprawnemu postępowaniu władz…

Dzień Papieski rozpocznie się w TVP1 HD od emisji filmu dokumentalnego Przemysława Hausera i Cezarego Grzesiuka „Metr od świętości”, opartego na wspomnieniach Arturo Mari, legendarnego fotografa Jana Pawła II (część I, godzina 7:00; część II, godzina 7:30). O godzinie 8:55 rozpocznie się w TVP1 HD magazyn „Ziarno”, w którym dzieci na swój sposób będą obchodziły Dzień Papieski. Wystąpi m.in. zespół Pectus, bracia Szczepanikowie będą zachęcać do wspomagania utalentowanej ubogiej młodzieży, dzieci odwiedzą również Muzeum – Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach.

Od godziny 10:00 do 11:30 Jedynka przeprowadzi transmisję mszy św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Mszy przewodniczył będzie metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. Transmisja z mszy równolegle na antenie TVP Polonia.

W godzinach 11:35-12:26 TVP1 HD zaprosi na magazyn „Między ziemią a niebem”, w ramach którego zaplanowana została transmisja modlitwy „Anioł Pański” z wiernymi w Watykanie (godziny 12:00-12:10). O tej samej porze magazyn zaprezentuje TVP Polonia.

Niezwykle interesująco zapowiada się w TVP1 HD o godzinie 12:35 premiera włoskiego filmu fabularnego pt. „Nie lękajcie się – historia pewnej przyjaźni” (reż. Andrea Porporati, wyk.: Giuseppe Cederna, Ugo Dighero, Aleksei Guskov, Claudia Pandolfi). W roku 1981, w alpejskim schronisku prowadzonym przez rodzinę Zanich, zjawił się z niezapowiedziana wizytą Papież Jan Paweł II w towarzystwie prezydenta Włoch Sandro Pertiniego. Papież dochodził do siebie po niedawnym zamachu na placu św. Piotra. Lino Zani, instruktor narciarski i doświadczony przewodnik, towarzyszył mu w górskich wędrówkach i wypadach narciarskich. Tak zrodziła się wielka przyjaźń, która całkowicie odmieniła życie młodego człowieka. Film powstał na podstawie autobiograficznej książki Lino Zaniego pt. „Był człowiekiem, był świętym”.

Kulminacyjnym momentem obchodów Dnia Papieskiego w TVP1 HD będzie koncert o godzinie 15:50 – „Jan Paweł II – świętymi bądźcie”. Formuła koncertu nawiązuje do zgromadzeń muzyczno-modlitewnych, których celem jest uwielbienie Boga przez śpiew. W koncercie artyści nawiążą do słów Jana Pawła II. Wystąpią m.in. Irena Santor, Alicja Majewska, Anna Wyszkoni, Ryszard Rynkowski i Zbigniew Wodecki. Koncert o godzinie 18:45 pokaże też TVP Polonia.

Z kolei głównym akcentem obchodów Dnia Papieskiego w TVP2 HD będzie w sobotę 11 października wielka Gala wręczenia Nagród Totus 2014 (godzina 16:55). Nagroda Totus przyznawana jest corocznie w przeddzień Dnia Papieskiego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” dla docenienia dorobku i skutecznego promowania osób i instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości człowieka. Retransmisję Gali Totus 2014 będzie można obejrzeć na antenie TVP Polonia we wtorek 14 października od godziny 15:55.

W przeddzień Dnia Papieskiego Dwójka pokaże dokument Krzysztofa Tadeja pt. „Połączył nas papież” (godzina 6:00), traktujący o tym, w jaki sposób Jan Paweł II wpłynął na ludzi Telewizji Polskiej: dziennikarzy, operatorów, realizatorów. To barwna opowieść o osiągnięciach Telewizji Polskiej, papieskich pielgrzymkach, koncertach, programach, o których informowały najważniejsze stacje telewizyjne świata.

Problematyka Dnia Papieskiego znajdzie swą kontynuację w Dwójce także w dwa kolejne poniedziałki – 13 i 20 października – w postaci emisji pamiętnego dokumentu Jarosława Szmidta „Pielgrzym Miłości – Jan Paweł II Szukałem Was” (odc. 1., 13 października, godzina 14:30; odc. 2., 20 października, godzina 14:25). To pełen emocji film o życiu i przesłaniu, jakie pozostawił po sobie Jan Paweł II. Ukazuje, jak w drodze do świętości stał się On autorytetem moralnym i przywódcą duchowym świata. Film realizowali młodzi twórcy przez prawie cztery lata, w 12 krajach, m.in. Watykanie, Włoszech, Izraelu, Meksyku, Jordanii, Boliwii, Zambii, Botswanie, Malcie, Polsce; na czterech kontynentach: Europie, Azji, Afryce, Ameryce Południowej. W tym w miejscach, gdzie kamera zazwyczaj nie ma wstępu, np. w pałacu prezydenckim w Meksyku, meczecie w Casablance, szkole koranicznej w Rabacie czy Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie.

TVP Kultura, TVP Historia i TVP Regionalna

12 października (godzina 13:05) TVP Kultura zaprezentuje jedną z części cyklu dokumentalnego Iwony Meus-Jargusz pt. „Od początku do końca i początku. Tolerancja”. Film przynosi opis podzielonego świata, w którym ludzie nie potrafią się ze sobą porozumieć. Podejmuje próbę analizy takich pojęć, jak: tolerancja, dialog i ekumenizm, obalając wiele stereotypów. Narracja filmu została oparta na słowach Jana Pawła II, których sens i znaczenie tłumaczy historyk Kościoła ks. bp prof. Grzegorz Ryś, a głos w nim zabierają także filozof i uczeń ks. Tischnera – prof. Zbigniew Stawrowski oraz psycholog prof. Bartłomiej Dobroczyński.

O godzinie 13:25 TVP Kultura pokaże kolejną część cyklu, traktującą „O pracy ludzkiej”. O godzinie 8:30 ta część cyklu będzie miała swoją emisję też na antenie TVP Regionalna.

TVP Historia przygotowała na Dzień Papieski 12 października dwie pozycje: o godzinie 21:00 dokument Krzysztofa Tadeja „Połączył nas papież” – o wpływie osoby i nauczania Jana Pawła II na ludzi Telewizji Polskiej oraz o godzinie 22:30 film dokumentalny Ewy Świecińskiej „Testament” – opowieść o uczestniku IV Światowych Dni Młodzieży w Santiago de Compostela, który pod wpływem zetknięcia z Janem Pawłem II wybrał stan duchowny.

Oprócz programów transmitowanych lub retransmitowanych w ramach obchodów Dnia Papieskiego z innych anten telewizji publicznej TVP Polonia pokaże 16 października (godzina 23:40) cenny dokument Grzegorza Linkowskiego „Nasz profesor Papieżem”. Jest to pierwszy film dokumentalny (w 60. rocznicę rozpoczęcia pracy na KUL – u) pokazujący znaczenie naukowego dorobku, który Karol Wojtyła wypracował w ciągu 25 lat w tej uczelni.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *