Dzień Zwycięstwa na antenie National Geographic Channel

Przypadający 8 maja Narodowy Dzień Zwycięstwa upamiętnia zakończenie II wojny światowej w Europie. Do tego wyjątkowego dnia nawiąże National Geographic Channel prezentując widzom specjalną weekendową ramówkę. Już w piątek na antenie pojawią się takie produkcje, jak „Naziści: U władzy”, „Wielkie konstrukcje III Rzeszy: Superczołg”, a także „Tajemnice III Rzeszy: Architekt Hitlera”. Tego dnia stacja pokaże również premierę filmu dokumentalnego „Tajna broń Hitlera”. Wyemituje także dwa odcinki serii „Apokalipsa. II wojna światowa: Z Normandii do Paryża”, wykorzystującej zremasterowane archiwalne kadry filmowe. W sobotę widzowie zobaczą wybrane odcinki „Sensacji XX Wieku” oraz film dokumentalny „Ostatni rok Hitlera”. W niedzielę, 8 maja, National Geographic Channel zamknie cykl, prezentując materiały: „Apokalipsa. Siła Hitlera: Zagrożenie” oraz „Apokalipsa. Siła Hitlera: Przygotowania do wojny”.

„Naziści: U władzy”
Wykorzystując materiały zdjęciowe, filmowe, analizy i rekonstrukcje, dokument ukazuje sposób kształtowania się nazistowskiej ideologii, która zawładnęła umysłami niemieckiego społeczeństwa. W odcinku „U władzy” widzowie przyjrzą się hitlerowskiej kampanii przeciw Żydom, która przybrała na sile na mocy ustaw norymberskich z 1935 roku, a jej konsekwencją była m.in. noc kryształowa z 1938 roku.
Emisja: piątek, 6 maja, godzina 13:00

„Wielkie konstrukcje III Rzeszy: Superczołg”
W dążeniach do dominacji nad światem naziści nie mieli ograniczeń. Przez lata konstruowali jedne z najbardziej nowatorskich, a zarazem złowrogich, często powiązanych z bronią masowego rażenia, obiektów wojskowych, które miały zapewnić im hegemonię w Europie. W dokumencie przedstawione zostaną dokonania niemieckich inżynierów, którzy próbowali spełnić megalomańskie żądanie Hitlera i zbudować lądowy pojazd bojowy o wadze 1000 ton.
Emisja: piątek, 6 maja, godzina 14:00

„Tajemnice III Rzeszy: Architekt Hitlera”
Nieznane wcześniej zeznania świadków położyły kres spekulacjom dotyczącym osoby Hitlera, nazistowskiej elity i wojennych faktów. Niektóre z wniosków są zaskakujące, inne szokujące, ale wszystkie rzucają nowe światło na ten historyczny okres. Dokument przedstawia m.in. sylwetkę Alberta Speera, który po wojnie zdołał wykreować się na „dobrego naizstę” i zbił na tym ogromny majątek.
Emisja: piątek, 6 maja, godzina 20:00

„Tajna broń Hitlera”
Ten program dokumentalny przedstawia historię powstania niezwykłej broni Hitlera, znanej jako V3, której celem było ostrzelanie Londynu z wybrzeży Francji. Pokaże również aktywności podejmowane przez aliantów, by udaremnić działania wroga. Autorzy spróbują także wyjaśnić przyczyny katastrofy samolotu wysłanego celem zniszczenia nazistowskiej broni, pilotowanego przez starszego brata przyszłego prezydenta USA, Joe’a Kennedy’ego.
Premiera: piątek, 6 maja, godzina 21:00

„Apokalipsa. II wojna światowa: Z Normandii do Paryża”
Dokument „Apokalipsa. II wojna światowa”, wykorzystując zremasterowane archiwalne kadry filmowe, przedstawia 100-dniowy okres pomiędzy datą lądowania aliantów w Normandii (D-Day) i wyzwoleniem Paryża. Pokazane są w nim niezwykłe historie cywilów, szeregowych żołnierzy oraz ich przywódców, w tym prezydenta Eisenhowera.
Emisja 1. i 2. części: piątek, 6 maja, godzina 22:00 i 23:00

„Sensacje XX wieku”
Twórca serii, Bogusław Wołoszański, prezentuje rekonstrukcje najważniejszych wydarzeń XX wieku, w tym II wojny światowej. W programie wykorzystywane są zarówno zdjęcia i nagrania archiwalne jak i sceny fabularyzowane, odgrywane przez czołówkę polskich aktorów. W wybranych odcinkach przedstawione zostaną m.in. przygotowania Hitlera do podjęcia działań zbrojnych oraz rola polskiego wywiadu w okresie II wojny światowej.
Emisja wybranych odcinków: sobota, 7 maja, godzina 10:00 oraz od godziny 15:00 do 17:30

„Ostatni rok Hitlera”
Ten program dokumentalny opowiada historię ostatniego roku wojny w Europie, od D-Day, aż po podwójną kapitulację Niemiec, najpierw w Reims, a potem w Berlinie w maju 1945 roku. Pokonanie III Rzeszy zajęło aliantom 11 miesięcy. To był najokrutniejszy rok II wojny światowej.
Emisja 1. i 2. odcinka: sobota, 7 maja, godzina 23:00 i 00:00

„Apokalipsa. Siła Hitlera: Zagrożenie”, „Apokalipsa. Siła Hitlera: Przygotowania do wojny”
Dokument „Apokalipsa. Siła Hitlera” składa się z materiałów w całości pochodzących z odkrytych na nowo 35-, 16- i 8-milimetrowych taśm filmowych pochodzących z okresu II wojny światowej, które poddano obróbce cyfrowej i do których częściowo dodano kolor. Powstaje z nich obraz wojny przestawiający nie tylko jej złożoność, ale również codzienność widzianą z perspektywy ofiar i zwycięzców.
Emisja: niedziela, 8 maja, godzina 11:00 i 12:00

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *