„Dziewięćdziesiąt lat dookoła dźwięku” w radiowej Dwójce

2 stycznia 2015 roku Dwójka zaproponuje słuchaczom nowy cykl – „Dziewięćdziesiąt lat dookoła dźwięku”. W audycjach prezentowana będzie muzyka nagrywana w studiach Polskiego Radia i podczas radiowych koncertów, a także wypowiedzi osób, przede wszystkim artystów, związanych z Polskim Radiem. Marek Zwyrzykowski zaprasza w każdy piątek w godzinach 13:00-15:00.

Radiowa Dwójka przypomni doniosłe wydarzenia, którym towarzyszyły mikrofony Polskiego Radia, jak np. otwarcie w 1955 roku odbudowanej siedziby Filharmonii Narodowej. Wywiady z artystami oraz świadkami epoki przygotuje dla słuchaczy wykorzystując radiowe archiwum Anna Skulska.

Pierwsza i druga audycja (2 i 9 stycznia) poświęcona zostanie Grzegorzowi Fitelbergowi – postaci kluczowej dla muzyki poważnej w Polskim Radiu w drugiej połowie lat 30. i od powrotu artysty z emigracji w 1947 roku. W 1934 roku cieszący się międzynarodową sławą dyrygent założył w Warszawie orkiestrę radiową, której działalność przerwał wybuch II wojny światowej. Po wyzwoleniu Katowic w styczniu 1945 roku, już w lutym misję stworzenia zespołu powierzono Witoldowi Rowickiemu, którego determinacja sprawiła, że pierwszy koncert przed mikrofonami Radia Katowickiego odbył się 23 marca owego roku. Znakomity i zasłużony dyrygent będzie również bohaterem cyklu.

„Dziewięćdziesiąt lat dookoła dźwięku” w każdy piątek od 2 stycznia w godzinach 13:00-15″00 na antenie Programu 2.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *