„Edyta, Róża i Etty” – premiera słuchowiska w radiowej Dwójce

W najbliższą sobotę 3 lutego Program 2 Polskiego Radia wyemituje premierowo słuchowisko Wojciecha Chmielewskiego pt. „Edyta, Róża i Etty”. W tej historii spotkania Etty Hillesum, żydowskiej wolontariuszki w obozie przejściowym w Westerbork z Edytą i Różą Stein, dwiema Żydówkami – zakonnicami karmelitankami wystąpili m.in. Angelika Kurowska, Dorota Landowska, Sławomira Łozińska i Andrzej Mastalerz. Początek o godz. 19.00.

Słuchowisko opowiada o losach Ester „Etty” Hillesum, która z własnego wyboru zatrudniła się w obozie w Westerbork, skąd wysyłano transporty holenderskich Żydów do Auschwitz. Mówiła, że musi zająć się kobietami i dziećmi, przygotować je, dodawać im otuchy, zaopiekować się nimi. Nie miała wątpliwości, że podzieli ich los, jednak chciała być świadkiem godności ludzkiego życia, przebaczenia i wiary w to, że swoje człowieczeństwo można ocalić w każdych okolicznościach. Od 9 marca 1941 r. Etty prowadziła dziennik, w którym odtwarzała duchową drogę, jaką przebyła do 7 września 1943, dnia jej deportacji do Oświęcimia. Spotkanie z Edytą (Edith) Stein, późniejszą doktorem i świętą Kościoła katolickiego, wywarło na dużo młodszej Etty ogromne wrażenie.

Edyta i Róża (Rosa) Stein zostały zamordowane w Auschwitz 9 sierpnia 1942 r. Etty Hillesum zginęła w tym samym obozie 30 listopada 1943 r. O jej losach można przeczytać m.in. w książce „Przerwane życie: Pamiętnik Etty Hillesum 1941-1943”.

Wojciech Chmielewski – „Edyta, Róża i Etty”: reżyseria – Łukasz Lewandowski, realizacja akustyczna – Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne – Renata Baszun. Obsada: Angelika Kurowska (Etty), Dorota Landowska (Edyta), Sławomira Łozińska (Róża), Andrzej Mastalerz (Roman Ingarden), Elżbieta Kijowska (Gertrud von Le Fort), Sławomir Grzymkowski (Himmler), Piotr Bajor (Hans Lammers), Konstanty Szlenkier (Konstanty).

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

Emisja w radiowej Dwójce w sobotę 3 lutego o godz. 19.00.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *