Eliminacje do Eurowizji dla Młodych Tancerzy w TVP Kultura

22 marca 2015 roku o godzinie 20:00 TVP Kultura pokaże polskie eliminacje do Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy. A pomimo tego, że europejski finał odbędzie się w czeskim Pilźnie, 19 czerwca br., to jego szefem organizacyjnym będzie Robert Kamyk z TVP Kultura. Tak zdecydowała Europejska Unia Nadawców po poprzednim finale – w 2013 roku w Gdańsku.

To właśnie Robert Kamyk – kierownik Redakcji Muzyki TVP Kultura – był osobą odpowiedzialną za ten zorganizowany w Operze Bałtyckiej w Gdańsku finał, który pokazywało wówczas kilkanaście publicznych stacji telewizyjnych w Europie. Obecnie zaś będzie nowym szefem „grupy sterującej” Konkursu z ramienia EBU.

Do obecnych krajowych eliminacji konkursu TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca zakwalifikowały dziesięciu tancerzy na podstawie ich dotychczasowych osiągnięć artystycznych. O tytuł reprezentanta Polski na międzynarodowym finale Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy walczyć będą: Julia Szuba z Piekar Śląskich, Maciej Pletnia z Radzionkowa, Mariusz Morawski z Łodzi, Viktoria Nowak z Poznania, Monika Zaniewicz z Siedlec, Ariadna Herzig z Warszawy, Maja Parysek z Warszawy, Zuzanna Pruska z Krosna, Bartosz Włodarz z Polic, Szymon Pacholec z Kielc.

Każde z nich wykona 1,5-minutowy solowy układ choreograficzny oraz wspólnie układ grupowy, przygotowany przez Jacka Przybyłowicza – tancerza, choreografa, pedagoga baletu.

W trakcie obrad jury (Krzysztof Pastor – dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, tancerz, choreograf; Edyta Kozak – tancerka, choreografka i animatorka tańca, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł oraz Filip Czeszyk – choreograf i instruktor wielokrotnych mistrzów Polski, Europy i Świata, założyciel zielonogórskiego Studia Tańca Trans) widzowie TVP Kultura zobaczą występ Kieleckiego Teatru Tańca w układzie choreograficzny Grzegorza Pańtaka.

Transmisję tych polskich eliminacji na ekranie TVP Kultura poprzedzi – od 16 do 21 marca cykl 10-minutowych prezentacji finalistów. – Chcemy – wyjaśnia Robert Kamyk – aby widzowie mogli lepiej poznać uczestników finału. W tygodniu poprzedzającym finałowe show – będą oni przebywać na zgrupowaniu w siedzibie Zespołu „Mazowsze” w Otrębusach. To co tam się wydarzy, a przewidujemy sporo atrakcji, pokażemy w TVP Kultura w codziennych relacjach wieczornych.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy to jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, które odbywa się od 30 lat, a Polska była jego organizatorem trzykrotnie (1997 roku – w Teatrze Muzycznym w Gdyni, 2005 roku – w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, 2013 roku – w Operze Bałtyckiej i Bałtyckim Teatrze Tańca w Gdańsku).

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *