Radio Wrocław i Radio Wrocław Kultura z Journaline

Journaline jest „cyfrową wartością dodaną” – usługą dostępną tylko w radiu cyfrowym, umożliwiającą odczyt ciągle aktualizowanych wiadomości, rozkładów jazdy, kursów walut oraz bieżących informacji związanych z nadawaną audycją. Przypomina swoją koncepcją teletekst używany od dawna w telewizji.

Usługa ta, przyjęta na forum WorldDMB we wrześniu 2007 roku i przeznaczona dla systemów DAB i DRM, tworzona jest zgodnie z otwartym międzynarodowym standardem (ETSI TS 102 979).

Dane wprowadzone do Journaline zajmują minimalną część transmitowanego strumienia DAB+, nie zmniejszają zatem jakości samego przekazu audio, nadawca może również korzystać z treści występujących w kanałach RSS czy z plików XML.

Usługa ta, charakteryzująca się minimalnymi wymaganiami sprzętowymi, powinna bez przeszkód działać w każdym, nawet najprostszym odbiorniku, o minimalnych możliwościach grafiki prezentowanej na wyświetlaczu, a zatem również na odbiornikach przenośnych i samochodowych. Jedną z opcji Journaline jest wykorzystywanie metadanych umożliwiających przetwarzanie informacji tekstowych na głosowe.

radiowrocławjournalineW praktyce zdarzają się chwilowe problemy, czego doświadczyło ostatnio Radio Wrocław, kiedy to Journaline stała się dostępna na niektórych odbiornikach (Samsung) dopiero po wprowadzeniu odpowiednich zmian w konfiguracji tej usługi.

Radio Wrocław nadaje już pełnowartościową Journaline (jako tzw. wtórny składnik usługi) dodawaną do dwóch programów: Radio Wrocław i Radio Wrocław Kultura. Pojawiające się na ekranie odbiornika slajdy podążają za informacjami prezentowanymi na portalu www.prw.pl. W Radio Kultura przekazywane są zdjęcia i krótkie opisy osób prowadzących audycję oraz dynamiczne etykiety tekstowe (wykonawca, tytuł utworu) synchronizowane z tym, co aktualnie nadane jest na antenie. Informacje Journaline są, zgodnie z wymaganiami standardu, odpowiednio zhierarchizowane – poprzez kategorie, tytuły i treść.

Radio Wrocław dopracowuje teraz serwis EPG (elektroniczny przewodnik po programach), a w ramach tego serwisu funkcję Schedule Recording – zaplanowanego nagrywania programu na kartach pamięci SD.

Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *