Słuchowisko „Antyhona” premierowo w Dwójce

W najbliższą niedzielę, 8 marca 2015 roku, Program 2 zaprasza na radiową adaptację spektaklu „Antyhona”. Początek słuchowiska w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur o godzinie 21:30.

Antyczna tragedia w podlaskim miasteczku – tak przedstawia się fabuła słuchowiska „Antyhona”. Spektakl miał swoją premierę w Krynkach na pograniczu polsko-białoruskim w 2013 roku. Autorka scenariusza, Dana Łukasińska, historię antycznej Antygony przepisała na nowo, nawiązując do historii „prostowania” granic polsko-radzieckich w 1947 roku. Bohaterką słuchowiska jest Teresa Nikor, która, jak Antygona, w pojedynkę wystąpiła przeciwko nepotycznej rodzinie, niezamierzającej utracić wpływu na lokalną władzę. W słuchowisku przeplatają się wątki antyczne i współczesne, oba kończą się tragicznie. Fatum ziszcza się nie tylko w Tebach, ale i w Krynkach.

„Antyhona” – Dana Łukasińska. Obsada: Antyhona / Teresa Nikor – Marta Ledwoń, Ismena / Ksenia Nikor – Agnieszka Możejko, Kreon / Szymon Niszkind – Sławomir Orzechowski, Eurydyka – Teresa Budzisz Krzyżanowska, Polinik / Andrzej Nikor – Piotr Szekowski, Eteokles / Jerzy Nikor – Mateusz Witczuk, Hajmon / Mojsze Niszkind – Paweł Ciołkosz, Tyrezjasz / Kapłan – Sasza Malčanaǔ (aktor Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały z Mińska), Koryfeusz / Politruk – Grzegorz Falkowski. Muzyka: Michał Jacaszek. Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska. Reżyseria: Agnieszka Korytkowska-Mazur.

Dwójka zaprasza 8 marca w godzinach 21:30-22:30. W czwartek 5 marca o godzinie 15:00 z reżyserką słuchowiska Agnieszką Korytkowską-Mazur porozmawia Jacek Wakar.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *