Dokument „5 rozbitych kamer” w TVP1 HD

Dokument „5 rozbitych kamer”, obraz izraelsko-palestyńskiego konfliktu i zarazem osobista wypowiedź o walce palestyńskiej wioski z przemocą i opresją – pokaże w czwartek TVP1 HD w paśmie „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem”.

Palestyński rolnik Emad, za pomocą pięciu kolejnych kamer dokumentuje przez kilka lat kolejne oblicza walki jego wioski Bil’in (na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Brzegu), z izraelską opresją. Pierwszą kamerą zarejestrował jak izraelskie buldożery w 2005 roku najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego sąsiada, powstał wielki mur oddzielający izraelskie miasta od Palestyńczyków.

W tym samym czasie urodził się syn Emada – Gibreel. Emad dokumentował, jak chłopiec dojrzewał i stał się świadomym uczestnikiem pokojowych, antyizraelskich protestów, a równocześnie – jak szybko i silnie rozrastał się mur. Eman zarejestrował też, jak ludzie z całego świata, również z Izraela, zapewniali pomoc jego wiosce, ale równocześnie – gdy opór się zwiększał i sytuacja się zaogniała – jak zaczęły się aresztowania i pierwsze ofiary śmiertelne wśród mieszkańców.

Emad nadal kręci swój film, mimo próśb żony, która się boi…

„5 rozbitych kamer”

Emisja: czwartek, godzina 22:20

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *