Dwa półfinały oraz finał tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji 2014 pokaże na swoich antenach Telewizja Polska. Zmagania europejskich reprezentantów obejrzą widzowie zarówno TVP1 HD, TVP Rozrywka, jak i TVP Polonia, a komentował je będzie Artur Orzech.

Po dwóch latach nieobecności Polska wraca na Konkurs Piosenki Eurowizji w Kopenhadze. W drugim półfinale, 8 maja, o godzinie 21:00, z piosenką „My Słowianie” (ponad 50 mln odsłon na YouTube) wystąpią polscy reprezentanci – Donatan i Cleo (emisja w TVP1 HD i TVP Polonia oraz 9 maja o godzinie 20:45 w TVP Rozrywka). Tegoroczne zwycięstwo w konkursie byłoby znaczącym podsumowaniem historii polskiego uczestnictwa w Eurowizji. W tym roku mija bowiem 20 lat od epokowego występu Edyty Górniak, która za piosenkę „To nie ja” zdobyła drugie miejsce. Wykonawców występujących w pierwszym półfinale będzie można zobaczyć 6 maja o godzinie 21:00 w TVP1 HD i TVP Polonia, natomiast w TVP Rozrywka 7 maja o godzinie 21:00. Finałowe emocje rozpoczną się 10 maja o godzinie 21:00 (TVP1 HD i TVP Polonia) oraz powtórka 11 maja o 21:00 w TVP Rozrywka. Tradycyjnie komentatorem podczas koncertów będzie Artur Orzech.

W pierwszej połowie maja TVP1 HD wyemituje cykl „Gwiazdy Eurowizji” – sześć programów ilustrowanych materiałami archiwalnymi oraz teledyskami tegorocznych uczestników Konkursu Piosenki Eurowizji. Zaproszeni goście, m.in.: Zespół Blue Cafe, Jacek Cygan, Michał Wiśniewski, Magda Tul, Maria Szabłowska, Artur Orzech, Marek Sierocki, Donatan i Cleo – dziennikarze a także artyści biorący wcześniej udział w konkursie Eurowizji opowiedzą o tym wydarzeniu, jego znaczeniu w historii muzyki rozrywkowej, swoich odczuciach związanych z występami. Emisja w TVP1 HD: 5 i 7-9 maja, godzina 19:10 (7′) oraz 6 maja, godzina 20:25 i 10 maja, godzina 17:25 (20′).

TVP Rozrywka przypomni swoim widzom specjalny odcinek programu „Szansa na sukces – Piosenki Eurowizji” z udziałem zespołu Ich Troje w charakterze jury. Uczestnicy programu wykonają najbardziej znane przeboje m.in.: „Waterloo” Abba, „Ciao, ciao bambina” czy „Volare” Domenico Modugno oraz inne. Emisja – 9 maja, godzina 13:45.

Źródło: Telewizja Polska