Setki atrakcyjnych programów i tysiące godzin emisji – tylko tak można podsumować ofertę kilkunastu anten Telewizji Polskiej na Wielkanoc 2014 roku. Dzięki takiemu bogactwu, możliwe jest to, co widz ceni najbardziej: różnorodność. Dlatego choć kluczowe podczas Wielkanocy będą w ofercie TVP programy poświęcone religijnej, kulturowej i etnograficznej stronie tego święta (od transmisji Drogi Krzyżowej z rzymskiego Koloseum w TVP1/HD i TVP Polonia w Wielki Piątek o 20:55 do dziesiątków pasjonujących programów o lokalnych i ludowych obyczajach świątecznych w TVP Regionalnej), to nie zabraknie atrakcji dosłownie dla każdego, niezależnie od gustu, temperamentu i nastroju.

Najlepiej to bogactwo ilustrują filmowe propozycje TVP. Są wśród nich komedie i dramaty, ekranizacje i animacje, filmy obsypane Oscarami i notujące rekordowe wyniki w kinach na całym świecie, a także największe klasyczne perły srebrnego ekranu.

Już w Wielki Piątek o 13:50 TVP2 HD przypomni biograficznego “Jana Pawła II” z wybitną tytułową rolą Johna Voighta, którego córka, Angelina Jolie da o 20:40 koncert gry aktorskiej w “Oszukanej”, za którą to rolę nominowana była do Oscara; partneruje jej John Malkovich, a reżyseruje Clint Eastwood. W sobotę (o 22:10) Dwójka zaprosi też na sensacyjny “Plan doskonały” Spike’a Lee z Denzelem Washingtonem, Clivem Owenem i Jodie Foster, a w niedzielę na ekranizację “Księgi dżungli” z Johnem Cleese’em (11:55) i premierowo pokazanym po rekonstrukcji cyfrowej dokonanej w TVP “Panem Wołodyjowskim” (cz. II – w wielkanocny poniedziałek, obie o 18:40), a także na bajkowego “Księcia Persji: piaski czasu” (poniedziałek, 21:10) z Jake’em Gyllenhaalem i Benem Kinsleyem, komediowego “Mistrz kierownicy ucieka 2” (15:20) z Burtem Reynoldsem czy sensacyjną “Sekcję 8” (22:50) z Johnem Travoltą i Samuelem L. Jacksonem.

Hitami TVP1/HD będą dwie części amerykańskiego “Spartakusa” (piątek i sobota, 23:10 i 23:35), piękny oscarowy animowany “Odlot” (piątek, 17:40), “Wybuchowa para” z Tomem Cruise i Cameron Diaz w “Hicie na sobotę” (21:30), a przede wszystkim – w niedzielę o 21:25 – “Nietykalni” – francuska, unikatowa, bo i śmieszna, i mądra komedia, która podbiła świat.

Równie rewelacyjne są filmy w TVP Kultura, wśród których i koneserzy i amatorzy znajdą w Wielką Sobotę: “Mojego Nikifora” Krzysztofa Krauzego z wielką rolą Krystyny Feldman (8:35), arcydzieło włoskiego neorealizmu – “Złodziei rowerów” Vittorio de Sici (15:50), “Zonę doskonałą” Francoisa Ozona z Catherine Denevue (20:25 i 3:15). W “Niedzielę z Andrzejem Wajdą” w ofercie znajdą się: “Przekładaniec”, “Tatarak” i “Katyń”, a w poniedziałek – niezwykły “Artysta”, nagrodzony aż pięcioma Oscarami uroczy hołd złożony kinu niememu.

Proponując kilkadziesiąt fabuł, TVP nie zapomina jednak też o filmie dokumentalnym i reportażu, które potrafią dostarczać nie mniejszych wzruszeń i wrażeń. Spośród kilkudziesięciu znakomitych dokumentów, warto zwrócić uwagę na “Alfabet Gerarda Cieślika” – wybitnego piłkarza (TVP INFO, sobota, 15:00), “Ukryte życie Jezusa” (TVP Polonia, sobota, 18:00), “Nasz profesor papieżem” (TVP1/HD, sobota, 10:20).

Źródło: Telewizja Polska