Fazil Say gra Mozarta i Beethovena w NOSPR. Transmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia zaprasza melomanów na kolejny znakomity koncert. W najbliższy czwartek 12 kwietnia w katowickiej siedzibie NOSPR wystąpi Fazil Say. Słynny turecki pianista zagra z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Koncert poprowadzi José Maria Florêncio. W programie wieczoru m.in. utwory Mozarta i Beethovena.

Fazil Say karierę rozpoczął 25 lat temu. Urodził się w Ankarze, studiował w Niemczech, mieszka w Stambule. Ma w dorobku nagrania m.in. Bacha, Mozarta, Beethovena, Gershwina i Strawińskiego. Komponuje, improwizuje, ale choć jego największą miłością jest klasyka, to interesuje się również folkiem i jazzem. Koncertował z nowojorskimi filharmonikami, Berlińską Orkiestrą Symfoniczną i wieloma innymi znanymi orkiestrami. W 2008 roku został mianowany przez UE ambasadorem kultury. A w 2013 – za swoje wpisy na Twitterze – turecki sąd skazał go na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu za „podżeganie do nienawiści i wrogości w społeczeństwie” oraz „obrazę (muzułmańskich) wartości religijnych”.

W programie koncertu: Christophe Bertrand – Mana, Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert fortepianowy A-dur KV 488, Ludwig van Beethoven – V Symfonia c-moll op. 67. Wykonawcy: Fazil Say – fortepian oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją José Maria Florêncio.

W przerwie koncertu radiowa Dwójka wyemituje rozmowę Krzysztofa Dziuby z Fazilem Sayem oraz wywiad Beaty Stylińskiej z José Maria Florêncio.

Początek transmisji w czwartek 12 kwietnia o godz. 19.30 – w ramach audycji „Filharmonia Dwójki”. Prowadzenie – Andrzej Sułek.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *