Festiwal „Dwa Teatry – Sopot 2014” w TVP (grafika)

Konkursy spektakli telewizyjnych i słuchowisk radiowych, teatr „na żywo”, spotkania z twórcami, retrospektywy, warsztaty dla dzieci i młodzieży, a także kanał wirtualny w Internecie, na komórce i na tablecie – to propozycje na powszechnie dostępny XIV Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2014”. Wydarzenie, odbywające się od 14 do 16 czerwca, będą relacjonować: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Gdańsk, TVP Kultura i TVP Polonia.

Wyróżnikiem festiwalu jest ogólna dostępność. Wstęp na pokazy konkursowe i wszystkie imprezy towarzyszące jest bezpłatny – przypomina Krzysztof Domagalik, dyrektor artystyczno-programowy festiwalu ze strony TVP.

11 spektakli w konkursie telewizyjnym i 21 słuchowisk w radiowym rywalizować będzie o tegoroczne Grand Prix. Dwa zespoły jury przyznawać będą także nagrody indywidualne w poszczególnych – artystycznych i zawodowych – kategoriach. W jury telewizyjnym zasiądą: Maja Ostaszewska, Krzysztof Babicki, Andrzej Bart, Zdzisław Pietrasik i Wojciech Todorow. Słuchowiska oceniać będą: Elżbieta Pleszkun-Olejniczakowa, Danuta Stenka, Tadeusz Dąbrowski, Jerzy Gruza i Edward Pałłasz.

Wyniki obrad jury ujawnione będą podczas gali zakończenia festiwalu (16 czerwca transmisja w TVP Kultura i TVP Gdańsk o godz. 19:00, skrót 17 czerwca w TVP1 HD o godzinie 10:10 i w TVP Polonia o godzinie 14:50). Ale już na jego otwarciu (14 czerwca transmisja w TVP Kultura i TVP Gdańsk o godzinie 19:00, skrót 15 czerwca w TVP2 o godzinie 8:50 i w TVP Polonia o godzinie 14:20) wręczona zostanie Wielka Nagroda Festiwalu. Za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze TV i Teatrze PR otrzymają ją tym razem Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Wojciech Pszoniak.

Po raz trzeci z rzędu festiwal będzie miał swój aspekt międzynarodowy. Poza konkursem zaoferuje on obejrzenie trzech telewizyjnych produkcji teatralnych z Arte France. W poprzednich latach festiwalowa publiczność miała okazję zapoznać się ze spektaklami i słuchowiskami angielskiej BBC (2012 roku) oraz radiowymi i telewizyjnymi produkcjami teatralnymi z Rosji (2013 roku).

W hołdzie wybitnemu polskiemu dramatopisarzowi – Sławomirowi Mrożkowi, który zmarł w zeszłym roku, w ramach imprez towarzyszących zaplanowano prezentację najwybitniejszych realizacji jego dzieł w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia.

Na czas festiwalu Telewizja Polska uruchomi kanał wirtualny „TVP Festiwal Dwa Teatry – Sopot 2014” na Platformie Hybrydowej TVP, w Internecie (www.tvpstream.tvp.pl) oraz przez aplikację TVP Stream na urządzenia mobilne.

XIV festiwal „Dwa Teatry – Sopot 2014” objął Honorowym Patronatem Prezydent RP Polskiej Bronisław Komorowski. Wydarzenie odbędzie się także pod patronatem: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Organizatorami festiwalu są: Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio SA, a współorganizatorami: Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Miasta: Sopot, Gdańsk i Gdynia. Producentem wykonawczym festiwalu jest TVP Gdańsk. Funkcję dyrektorów artystyczno-programowych powierzono: Krzysztofowi Domagalikowi z ramienia TVP i Januszowi Kukule ze strony Polskiego Radia.

Sponsorem Głównym festiwalu jest Grupa Lotos S.A.

Szczegółowy program festiwalu, w tym imprezy towarzyszące oraz plan projekcji teatralnych i wiele innych ciekawostek, dostępne są na stronie: www.dwateatry.tvp.pl

tvpdwateatry

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *