Jubileuszowy „Pożar w burdelu” na antenie RDC (grafika)

W środę, 4 czerwca br. o godzinie 18:00 na antenie Polskiego Radia RDC wyemitowany zostanie szesnasty odcinek „Pożaru w burdelu”. Przedstawienie pod tytułem Herosi Transformacji wystawiane jest na deskach Teatru WARSawy z okazji obchodów 25. rocznicy wolnych wyborów w Polsce.

„Pożar w burdelu” to grupa artystów początkowo związana z Klubem Komediowym na Chłodnej, a następnie zapraszana na liczne warszawskie sceny niezależne: Bar Studio, Teatr WARSawy, Nowy Teatr oraz Muzeum Historii Żydów Polskich. Teatralno-kabaretową formacją kierują: Michał Walczak – dramatopisarz młodego pokolenia oraz Maciej Łubieński – scenarzysta, historyk, varsavianista, autor piosenek, twórca filmów, a także redaktor Polskiego Radia RDC.

Podczas premiery, która odbyła się 31 maja Warszawiacy – już po raz szesnasty – mieli możliwość spojrzenia na sprawy dotyczące swojego miasta w niecodzienny sposób. Poznali zarówno ludzi sukcesu, jak i tych, którzy nie sprostali wyzwaniom tranformacji wywołanej 4 czerwca 1989 roku. Z okazji ćwierćwiecza pierwszych wolnych wyborów, Burdelarze pokazali rewię osiągnięć i cudów gospodarczych zanurzoną w absurdalnym humorze. Kulisy przemian zostały odtworzone na podstawie niepublikowanych dokumentów i nagrań. Aluzyjny i ironiczny spektakl, dzięki któremu grupa wraca na deski współpracującego z RDC Teatru WARSawy, uznano za jeden z najbardziej politycznych pod szyldem „Pożaru”.

Role tytułowych Herosów odgrywają: Anna Smołowik, Agnieszka Przepiórska, Monika Babula, Lena Piękniewska, Betty Q, Andrzej Konopka, Maciej Łubieński, Tomasz Drabek, Mariusz Laskowski, Oskar Hamerski, Wiktor Stokowski, Michał Górczyński, Marcin Wippich. Autorami scenariusza są Maciej Łubieński i pełniący obowiązki reżysera – Michał Walczak. Za oprawę muzyczną odpowiedzialni są Wiktor Stokowski i Michał Górczyński. Scenografię przygotowała Alicja Kokosińska, a kostiumy Diana Szawłowska.

Najbliższe spektakle: 2 czerwca o godzinie 20:00, 3 czerwca o godzinie 21:00 oraz 4 czerwca o godzinie 20:00. Spektakl 4 czerwca odbędzie się w ramach festiwalu Wyłącz System, który corocznie przypomina mieszkańcom stolicy o pierwszych wolnych wyborach w Polsce.

Emisja na antenie Polskiego Radia RDC: 4 czerwca o godzinie 18:00 podczas audycji „Pałac Kultury”.

rdcpozarwburdelu

Źródło: Polskie Radio RDC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *