Festiwal „Dwa Teatry – Sopot 2015” w Telewizji Polskiej

Konkursy spektakli telewizyjnych i słuchowisk radiowych, teatr „na żywo”, spotkania z twórcami, retrospektywy, spektakle dla dzieci i młodzieży, a także kanał wirtualny w Internecie – to propozycje powszechnie dostępnego XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2015”. Wydarzenie, odbywające się w dniach 27-29 czerwca 2015 roku, będą relacjonować: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Gdańsk, TVP Kultura i TVP Polonia, anteny Polskiego Radia i strona dwateatry.tvp.pl.

XV Festiwal „Dwa Teatry – Sopot 2015” będzie największym z dotychczasowych jeśli chodzi o liczbę konkursowych spektakli (18) i słuchowisk (29). Nowością, godną jubileuszowej edycji, będzie gala otwarcia festiwalu w sopockiej Operze Leśnej, gdzie wystąpi Leszek Możdżer i Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Ponadto, w tym roku obchodzimy dwa inne, znacznie ważniejsze jubileusze – 250-lecie powstania teatru publicznego w Polsce i 90. urodziny Polskiego Radia – wokół których zbudowaliśmy w tym roku program imprez towarzyszących – zapowiada Krzysztof Domagalik, dyrektor artystyczno-programowy festiwalu ze strony TVP.

Wyróżnikiem festiwalu jest ogólna dostępność. Wstęp na pokazy konkursowe w sopockim Multikinie i wszystkie imprezy towarzyszące (z wyjątkiem gali otwarcia) jest bezpłatny.

18 spektakli w konkursie telewizyjnym i 29 słuchowisk w radiowym rywalizować będzie o tegoroczne Grand Prix. Dwa zespoły jury przyznawać będą także nagrody indywidualne w poszczególnych – artystycznych i zawodowych – kategoriach. W jury telewizyjnym zasiądą: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Mikołaj Grabowski, Marek Kuczyński, Marek Pruchniewski i Adam Sikora. Słuchowiska oceniać będą: Krzysztof Gordon, Jerzy Limon, Maria Pakulnis, Edward Pałłasz i Elżbieta Pleszkun-Olejniczakowa.

Wyniki obrad jury ujawnione będą podczas gali zakończenia festiwalu (29 czerwca – transmisja w TVP Kultura i TVP Gdańsk o godzinie 19:00; w nocy z 29/30 czerwca – skrót w TVP1 HD o godzinie 00:10 i 30 czerwca – w TVP Polonia o godzinie 15:50). Zanim to jednak nastąpi, podczas gali otwarcia (27 czerwca – transmisja w TVP Kultura i TVP Gdańsk o godzinie 19:00; 28 czerwca – skrót w TVP2 HD o godzinie 23:05 i 29 czerwca – w TVP Polonia o godzinie 14:15) wręczona zostanie Wielka Nagroda Festiwalu. Za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze TV i Teatrze PR otrzymają ją tym razem Maja Komorowska i Marian Opania.

Tradycją stało się już, że festiwal będzie miał swój aspekt międzynarodowy. Gościem tegorocznego festiwalu będzie tureckie RADIO ANKARA, które zaprezentuje swoje słuchowisko. Akcenty tureckie znajdą się także w programie imprez towarzyszących. W poprzednich latach festiwalowa publiczność miała okazję zapoznać się ze spektaklami i słuchowiskami Arte France (2014 rok), z Rosji (2013 rok) i angielskiej BBC (2012 rok).

Po raz drugi festiwalowi towarzyszyć będzie przedstawienie teatralne z projektu „Internetowy Teatr dla szkół”. To inicjatywa TVP, wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób dotarcia z kulturą do masowej młodej widowni. 26 czerwca w studiu TVP Gdańsk Teatr Miniatura wystawi spektakl „Zostań przyjacielem”, który przez kodowane łącza internetowe transmitowany będzie do setek szkół w całej Polsce. Ponadto uczestnicy festiwalu, 27 czerwca w sopockim Teatrze Wybrzeże, zobaczą spektakl „Gniazdo” Teatru PUK-PUK z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku – zwycięzcy konkursu TVP w „Internetowym Przeglądzie Uczniowskich Zespołów Teatralnych 2014”.

W ramach obchodów 250-lecia powstania teatru publicznego w Polsce, podczas festiwalu, zaprezentowane zostaną spektakle w cyklu „Teatr Narodowy w Teatrze Telewizji” oraz „W roli głównej: Bogusławski”.

Na czas festiwalu Telewizja Polska uruchomi kanał wirtualny „TVP Festiwal Dwa Teatry” dostępny na Platformie hybrydowej TVP, w Internecie na tvpstream.tvp.pl oraz w aplikacji mobilnej TVP Stream.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *