Festiwal Misteria Paschalia 2019 na antenie radiowej Dwójki

W poniedziałek 15 kwietnia w Krakowie rozpoczyna się tegoroczna odsłona Festiwalu Misteria Paschalia. Program 2 Polskiego Radia – patron medialny wydarzenia – zaprasza na 5 transmisji i retransmisji z jednego z najważniejszych na świecie festiwali poświęconych muzyce dawnej.

Misteria Paschalia organizowane są w Krakowie od 2004 roku jako najważniejsze artystyczne wydarzenie okresu Wielkiego Tygodnia w Polsce. W tracie wydarzenia prezentowany jest unikatowy repertuar składający się przede wszystkim z dzieł rzadko prezentowanych lub wykonywanych współcześnie po raz pierwszy – czy to w Krakowie, czy w Polsce, czy nawet na świecie. Festiwal od początku łączy trzy bogate w tradycję wykonawczą epoki w historii muzyki: średniowiecze, renesans, barok, sięgając także niekiedy do wczesnego klasycyzmu.

Tegoroczna, 16. już odsłona jednego z najbardziej rozpoznawalnych europejskich festiwali muzyki dawnej, zapowiada się imponująco. Podczas ośmiu festiwalowych dni – między 15 a 22 kwietnia – w kościołach św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Świętego Krzyża oraz w świeckich wnętrzach Centrum Kongresowego ICE Kraków wybitni włoscy i polscy artyści zagrają dzieła z Neapolu, Rzymu, Wenecji, Mediolanu, Ferrary czy Modeny. Program przygotowany przez maestro Antonia Floria, założyciela i szefa artystycznego specjalizującej się w muzyce dawnej włoskiego południa Cappelli Neapolitany, we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym nie tylko przeprowadzi melomanów przez specyfikę poszczególnych ośrodków artystycznych, ale pokaże też mnogość odcieni włoskiej twórczości związanej z okresem Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

Program 2 Polskiego Radia, patron medialny wydarzenia, przygotował dla swoich słuchaczy 5 transmisji, w tym uroczystego koncertu inaugurującego – w poniedziałek 15 kwietnia.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *