„Wieczernik” premiera w Teatrze Telewizji

15 kwietnia o godz. 21.00 Teatr Telewizji zaprasza widzów na dramat poetycki w reż. Krzysztofa Tchórzewskiego, pt. „Wieczernik”. W spektaklu zobaczymy m.in.: Ewę Dałkowską, Radosława Pazurę i Marcina Kwaśnego.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału TVP1

„Wieczernik” to dramat poetycki Ernesta Brylla, nawiązujący do tradycji chrześcijańskich misteriów paschalnych we współczesnej inscenizacji Krzysztofa Tchórzewskiego.

W Wieczerniku odbyła się Ostatnia Wieczerza Chrystusa z Apostołami. Działo się to w czwartek, w przeddzień śmierci Jezusa na krzyżu. W tym samym miejscu, po ukrzyżowaniu Mistrza jego uczniowie raz jeszcze spotkali się, by wspólnie przeżywać te wyjątkowo bolesne dla nich chwile, pełne smutku, rezygnacji i zwątpienia, a także strachu przed szykanami. Atmosferę napięcia i niepokoju przerwała niespodziewana wiadomość o zniknięciu ciała Jezusa z grobu. W miejsce niezliczonych teorii na temat przyczyn tego zniknięcia zaczęło pojawiać się radosne przeżywanie Zmartwychwstania Chrystusa i doświadczenie mistycznej obecności Mistrza.

Utwór Brylla, napisany w 1984 roku, został poddany ówczesnej cenzurze, zakazano jego publikacji oraz wystawiania na deskach teatru. Pomimo tego Andrzej Wajda z grupą wybitnych aktorów podjął decyzję o jego realizacji w Wielkanoc 1985 roku w kościele Miłosierdzia Bożego w Warszawie.

Dramat uczniów Chrystusa zagubionych wobec ukrzyżowania oraz Zmartwychwstania Mistrza wciąż brzmi współcześnie. W postawach owych uczniów możemy poszukiwać i odnajdywać samych siebie. „Wieczernik” jest ponadczasową odpowiedzią na próby ograniczenia wolności, zagrożenia bytu narodowego, czy utratę niepodległości.

TEATR TELEWIZJI „Wieczernik”, TVP1, 15 kwietnia 2019, godz. 21:00.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *