Festiwal „Skrzyżowanie Kultur” na antenie radiowej Dwójki

W dniach 21-27 września 2015 roku w Warszawie odbędzie się 11. Festiwal „Skrzyżowanie Kultur” – prezentacja najciekawszych zjawisk z dziedziny muzyki i kultury świata. Program 2 Polskiego Radia, patron medialny wydarzenia, transmitować będzie wybrane koncerty.

Hasło tegorocznego Festiwalu to „Muzyczne Świątynie”. Kilkudziesięciu muzyków i wokalistów z najodleglejszych zakątków świata przeniesie festiwalową publiczność m.in. do koreańskich świątyń, w klimat tadżyckich misteriów oraz w sam środek mistycznych obrządków Pakistanu.

W poniedziałek, 21 września o godzinie 19:00, Program 2 zaprasza na koncert zatytułowany „Ogród perski”, podczas którego będzie można usłyszeć Kayhana Kalhora – światowej sławy artystę i prawdziwego wirtuoza gry na kemancze – tradycyjnym, perskim instrumencie strunowym. Kayhan Kalhor był trzykrotnie nominowany do nagrody Grammy i uznawany jest za najwybitniejszego, żyjącego ambasadora irańskiej sceny muzycznej. W Warszawie artysta wystąpi razem z Alim Bahrami Fardem, mistrzem gry na 96-strunowych cymbałach. Tego wieczoru zaśpiewa także Alireza Ghorbani – przedstawiciel młodego pokolenia współczesnych artystów perskich.

W piątek, 25 września o godzinie 19:00, Dwójka poleca wieczór pod hasłem „Mistyka Źródeł”, w trakcie którego swoją twórczość zaprezentuje Badakhshan Ensemble – niezwykle oryginalny kwartet, który swoją nazwę zawdzięcza górzystemu regionowi Pamir, obejmującemu słabo zaludniony teren wschodniej połowy Tadżykistanu i północno-wschodniego Afganistanu. To właśnie tam, rodowici mieszkańcy małych wiosek, kultywują tradycję pieśni religijnej, tańca, muzykę mistyczną i refleksyjną grę na instrumentach, co znajduje odzwierciedlenie w występach Badakshan Ensemble. W programie piątkowego koncertu znajdzie się także recital Saina Zahoora, jednego z najpopularniejszych pakistańskich pieśniarzy, uhonorowanego prestiżową nagrodą BBC World Music Award.

Ponadto codziennie na antenie Programu 2 pojawiać się będą specjalne relacje i recenzje koncertów w magazynie „Źródła” (godzina 12:00).

Dodatkowo koncert festiwalowy „Awangarda i Tradycja” z udziałem zespołu Geomungo Factory i Sivana Perwera z 24 września retransmitowany będzie w Dwójce 29 września o godzinie 19:30.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *