Film „Chajtarma” w TVP1 HD

„Chajtarma” („Powrót”) – pierwszy w historii ukraińskiego kina film fabularny poświęcony Tatarom krymskim i pierwszy, który rozlicza ZSRR ze zbrodni przeciw nim, pokaże 3 czerwca o godzinie 21:25 TVP1 HD. Tego samego dnia w Warszawie wielką Nagrodę Solidarności odbierze w Warszawie z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego legendarny przywódca Tatarów Krymskich Mustafa Dżemilew.

„Powrót” w reżyserii Achtema Sejtabłajewa porusza temat wysiedlenia Tatarów krymskich, które rozpoczęło się 18 maja 1944 roku, po tym jak władze ZSRR oskarżyły ich o współpracę z Niemcami. Jego scenariusz został oparty na opowiadaniach Tatarów, którzy zostali wywiezieni do Uzbekistanu, skąd do ojczyzny pozwolono im wrócić dopiero po 45 latach. Większość ról zagrali aktorzy niezawodowi, a w scenach masowych wzięło udział około tysiąca Tatarów, wśród których wielu przeżyło deportację osobiście.

Także sam reżyser filmu, grający też w nim główną rolę (autentycznego Sułtana Ameta-Chana, dwukrotnego Bohatera ZSRR); pochodzi z rodziny deportowanych. Urodził się w Uzbekistanie, wrócił na ukraiński Krym razem z rodziną pod koniec lat 80. Jest reżyserem filmowym, teatralnym i aktorem.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *