Zbliża się 51. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu

SuperPremiery z gwiazdami za 25-lecie pracy artystycznej Jacka Cygana i Ryszarda Rynkowskiego, SuperDebiuty z Niemenem, recital Edyty Geppert, SuperJedynki z sensacyjnymi stylizacjami Maryli Rodowicz, a także widowisko folkowo-kabaretowe i gala jubileuszu 25-lecia wolnych wyborów – to propozycja TVP1 na 51. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Sześć wydarzeń festiwalowych przez trzy dni (6-8 czerwca) od godziny 20:30 pokażą: TVP1 HD i TVP Polonia. Koncerty powtórzy TVP Rozrywka.

Ubiegłoroczna, jubileuszowa edycja festiwalu była ważnym wydarzeniem kulturalno-medialnym. W opolskim Amfiteatrze wystąpiło ponad stu artystów, a przed telewizorami gromadziły się miliony widzów. Finałowy koncert w kulminacyjnym momencie przyciągnął przed telewizory 6 mln miłośników polskiej piosenki (średnia całej gali to ponad 4,3 mln) – przypomina Piotr Radziszewski, Dyrektor TVP1.

Tegoroczny, 51. KFPP w Opolu otworzy koncert SuperPremiery2014 – sezon 50+1, podczas którego – poza nowymi przebojami – zaprezentowane zostaną hity opolskich ikon, legend polskiej muzyki rozrywkowej – Jacka Cygana i Ryszarda Rynkowskiego z okazji ich 25-lecia pracy artystycznej. Następny koncert tego dnia SuperDebiuty z Niemenem – Świat nie zginie dzięki nim! dedykowany będzie pamięci artysty z okazji przypadającej w tym roku 75. rocznicy urodzin i 10. rocznicy śmierci tej wielkiej postaci polskiej sceny muzycznej.

Drugi dzień festiwalu rozpocznie recital Edyty Geppert w ramach koncertu SuperJedynki2014 – The SuperOne Of Poland. W show usłyszymy także laureatów w ośmiu kategoriach oraz królową opolskiego Amfiteatru – Marylę Rodowicz w sensacyjnych stylizacjach repertuarowych i inscenizacyjnych. Dopełnieniem festiwalowych wrażeń będzie Folkowo & kabaretowo!, czyli lubiane widowisko kabaretowe w dwóch częściach, tym razem w zdecydowanie innej formule, związanej z 200. rocznicą urodzin najwybitniejszego polskiego etnografa i kompozytora Oskara Kolberga.

Trzeci dzień 51. KFPP w Opolu wypełnią emocje 25lat! Wolność – kocham i rozumiem! – Gali Jubileuszowej – dynamicznego spektaklu muzyczno-taneczno-aktorskiego, nawiązującego do 25-lecia wolnych wyborów. Podczas koncertu zaprezentowana zostanie specjalnie przygotowana na tę okazję oprawa graficzna.

Festiwal będzie pokazywany na żywo w TVP1 i TVP Polonia. Dodatkowo TVP Rozrywka będzie powtarzała wszystkie koncerty w dniu premiery (po zakończeniu emisji w Jedynce) oraz następnego dnia przed premierą w TVP1 kolejnych koncertów.

Ponadto w TVP Rozrywka zaplanowano 6 czerwca o godzinie 18:55 emisję dokumentu o historii festiwalu pt. „Dobry wieczór, Opole! Festiwal – legenda”. Reżyser filmu Tomasz Knittel przypomina w nim najciekawsze wydarzenia, przełomowe momenty, spotkania twórców, debiuty gwiazd, zakulisowe anegdoty. Jedną z największych w Polsce imprez muzycznych wspominają osoby, które prowadziły festiwalowe koncerty, m.in.: Wojciech Młynarski, Tadeusz Sznuk, Jacek Fedorowicz, Wojciech Mann, Krzysztof Materna, Krystyna Loska, Maria Szabłowska, Magda Umer, Marcin Daniec, Katarzyna Pakosińska, Grażyna Torbicka. Narratorem jest dziennikarz muzyczny Artur Orzech. Film jest koprodukcją TVP Rozrywka i Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie odbędzie się jego pokaz przedpremierowy w przeddzień tegorocznego festiwalu.

W festiwalowy nastrój widzów TVP Rozrywka wprowadzi również cykl programów „Opole – kocham cię”, które pojawią się na Antenie od 2 czerwca. Ale to jeszcze nie wszystko. TVP Rozrywka planuje także studio festiwalowe, a w nim m.in. ekskluzywne wywiady i kulisy festiwalu specjalnie dla widzów telewizji publicznej.

Źródło: Telewizja Polska/Nielsen Audience Measurement

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *