Film „Delta rzeki Okawango” na kanale Nat Geo Wild

Dorzecze Okawango to źródło wody dla około miliona ludzi, a także największej na świecie populacji słoni afrykańskich i licznych stad lwów, gepardów i ptaków. Jednak ta niegdyś dziewicza oaza jest obecnie zagrożona, ponieważ ludzie eksploatują ją coraz intensywniej. Wraz z zespołem odkrywców wyruszamy na wyprawę, by ratować jeden z ostatnich prawdziwie dzikich obszarów naszej planety.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału Nat Geo Wild

Górne dorzecze rzeki Okawango jest największym podmokłym terenem słodkowodnym w południowej Afryce i głównym źródłem wody dla miliona ludzi. Jej delta, położona w północnej Botswanie, jest jednym z najbogatszych miejsc Afryki pod względem różnorodności biologicznej i jest domem dla największej na świecie populacji słoni, jak również lwów, gepardów, dzikich psów i setek gatunków ptaków. Ale przyszłość tego miejsca jest niepewna. Jego sytuacja związana jest nierozerwalnie z rzekami, które mają swe źródło w Angoli, a następnie zbiegają się i przepływają przez Namibię aż do Botswany. Te rzeki są kluczowe dla przyszłości regionu, ale obecnie nie są chronione poza Botswaną.

Począwszy od 2015 roku dr Steve Boyes i jego interdyscyplinarny zespół naukowców z Angoli, Namibii i Południowej Afryki, prowadzą badania, by poznać i chronić rzeki w Angoli. Podczas serii wypraw rowerowych i kajakowych do najmniej znanych i najbardziej niedostępnych części dorzecza Okawango w południowo-wschodniej Angoli, zgromadzili oni mnóstwo danych, które mają pomóc w stworzeniu strategii ochrony tego rejonu.

Kiedy odkryłem deltę Okawango, pomyślałem, że szukałem jej przez całe życie. To był ten ogrom, ta niesamowita, niekończąca się dzicz. Zobaczyłem, jak wyglądał świat, zanim się w nim pojawiliśmy. To jest delikatna rzecz, którą musimy chronić – dr Steve Boyes

Ekipa fotografów i filmowców towarzyszyła zespołowi dr. Boyesa podczas niezwykłej czteromiesięcznej podróży w dół Okawango. Musieli wspólnie zmierzyć się z szeregiem nieprzewidzianych sytuacji, jak na przykład spotkanie z hipopotamem broniącym swego terytorium. Reżyser „Delty rzeki Okawango” Neil Gelinas wykorzystał swoje wieloletnie doświadczenie w filmowaniu dzikich terytoriów i współpracy z kanałem National Geographic, by pokazać widzom oszałamiająco piękną opowieść o pasji i ochronie cudów natury.

Dokument był hitem tegorocznego Festiwalu Filmowego Tribeca. Zebrał ogromną liczbę pozytywnych recenzji i był wymieniany w zestawieniach produkcji, które należy koniecznie obejrzeć. W Polsce film został pokazany w czasie Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Delta rzeki Okawango – premiera w piątek 28 grudnia o godz. 21:00 na kanale Nat Geo Wild.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *