Film dokumentalny „Rytmy wojny” w TVP2 HD

Piosenki z „Ulicy Sezamkowej” w walce z terrorystami? Muzyka, jako narzędzie tortur? Mówi o tym poruszający francuski dokument nominowany do nagrody EMMY „Rytmy wojny”, który TVP2 HD pokaże we wtorek 25 listopada 2014 roku.

Muzyka od zawsze towarzyszyła wojennym rytuałom – od społeczeństw tradycyjnych, jak np. budzący grozę maoryski taniec haka. W dzisiejszych czasach thrash-metalowe, ponure utwory Playera dudnią w lochach amerykańskich więzień, w których przesłuchuje się talibów. Cel jest zawsze ten sam: przerazić wroga i wprowadzić w trans własne szeregi.

Autorzy filmu badają związek muzyki z przemocą. Jego symbolicznym przykładem są piosenki z kultowego programu dla dzieci „Ulica Sezamkowa”, które po przesterowaniu godzinami puszczano więźniom w Guantanamo. Christopher Cerf, który komponuje, żeby uczyć i bawić, zdumiony, że ktoś tak wynaturzył jego muzykę, zastanawia się nad sensem i metodami wykorzystywania dźwięków do zadawania bólu. Jego rozmówcami są naukowcy, agent CIA, były więzień Guantanamo oraz żołnierz, który pełnił służbę w niesławnym amerykańskim więzieniu.

„Rytmy wojny”

Emisja: wtorek, 25 listopada, godzina 22:55

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *