Film „Nowa Warszawa” w TVP2 HD (zdjęcie)

„Nowa Warszawa”, najnowszy dokumentalny film Bartka Konopki, twórcy nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku”, pokaże w poniedziałek, 2 czerwca o godzinie 22:50 TVP2 HD.

Ostatni projekt Bartka Konopki, zrealizowany z udziałem TVP2, to przeplatany osobistymi wspomnieniami Stanisławy Celińskiej oraz zarejestrowanymi partiami koncertów znakomitej aktorki z udziałem muzyków z Royal String Quartet, filmowy suplement do projektu pod tytułem „Nowa Warszawa”.

Piosenek o Warszawie jest wiele, ale Stanisława Celińska – tylko jedna. Dlatego znane warszawskie szlagiery w jej interpretacjach brzmią zupełnie inaczej. Wydana w lutym ubiegłego roku „Nowa Warszawa” Stanisławy Celińskiej i Royal String Quartet została entuzjastycznie przyjęta przez krytykę. Na krążku znalazły się nowe aranżacje i interpretacje utworów takich twórców, jak między innymi Konstanty Ildefons Gałczyński, Julian Tuwim, Wojciech Młynarski, Andrzej Włast, Agnieszka Osiecka czy Muniek Staszczyk, którego „Warszawa” w wykonaniu Celińskiej pozostaje dla słuchacza, jak i widza bardzo emocjonalnym, niezwykle intymnym przeżyciem. To bolesne wyznanie o sponiewieranej duszy miasta, ale też samej wykonawczyni.

Bartek Konopka realizując swój najnowszy obraz zarejestrował wykonywania, między innymi wspomnianego przeboju grupy T.Love czy takich szlagierów, jak „Bal na Gnojnej” lub „Moja Warszawa” śpiewanej swego czasu przez Irenę Santor, podczas spontanicznie organizowanych koncertów w nietypowych miejscach miasta a związanych z ważnymi momentami w życiu swojej bohaterki. W „Nowej Warszawie” nie zabrakło również materiałów pochodzących z koncertu w Teatrze Nowym. Całość spajają słowa samej Celińskiej, opowiadającej o swoim życiu, aktorstwie oraz stolicy.

Film Konopki został zakwalifikowany do dwóch konkursów tegorocznego 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego: Konkursu polskiego, a także Konkursu muzycznego DocFilmMusic.

„Nowa Warszawa”

Emisja: poniedziałek, 2 czerwca, godzina 22:50

Nowa Warszawa

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *