Film „Pokłosie” w TVP1 HD

„Pokłosie” w reż. Władysława Pasikowskiego, najbardziej kontrowersyjny i wzbudzający skrajnie rozbieżne emocje polski film ostatniej dekady, pokaże TVP1 HD w środę 5 grudnia 2014 roku.

Nasz film nie jest historią mordu w Jedwabnem – wyjaśniał Władysław Pasikowski. – W ogóle nie jest filmem historycznym. To film współczesny opowiadający o reakcjach ludzi na fakt odkrycia śladów wojennych zbrodni popełnionych przez sąsiadów na sąsiadach. Co należy zrobić, gdy dowiadujemy się, że „miły staruszek” z drugiego piętra 60 lat temu grabił i mordował, korzystając z wojennej zawieruchy? Co należy zrobić i jak z tym żyć, gdy miły staruszek był naszym dziadkiem? Czy grzechy poprzednich pokoleń obciążają nasze sumienia i co należy zrobić, żebyśmy my na pewno byli bez winy?

Natomiast Maciej Stuhr zapytany, o to, co najbardziej poruszyło go w scenariuszu stwierdził: – Poruszyła mnie nie tyle prawda historyczna, którą znałem z prasy, ale to, jak ta historia wpływa na ludzi, na bohaterów, na mieszkańców tej wsi, w której dzieje się akcja, w końcu na nas czytelników, czy przyszłych widzów. Zawsze budzi to ogromne emocje.

Film jest opowieścią o dwóch braciach. Franciszek Kalina (Ireneusz Czop) po latach emigracji przyjeżdża do Polski, zaalarmowany wiadomością, że jego młodszy brat (Maciej Stuhr) popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi. Po przyjeździe odkrywa, że przyczyną jest mroczna tajemnica sprzed lat. Skłóceni od lat bracia próbują dojść prawdy, ale prowadzone przez nich śledztwo zaostrza konflikt, który przeradza się w otwartą agresję. Ujawniona tajemnica odciśnie tragiczne piętno na życiu braci i ich sąsiadów.

„Pokłosie” – określany mianem najodważniejszego filmu polskiego o tematyce polsko-żydowskiej, został nagrodzony nagrodą dziennikarzy na Gdynia Film Festival, Polska Akademia Filmowa nagrodziła film dwoma Orłami: za najlepszą rolę męską dla Macieja Stuhra i za najlepszą scenografię autorstwa Allana Starskiego, dostał też nagrodę Srebrnego Grona na festiwalu w Łagowie. W kinach film obejrzało ponad 320 000 widzów. Sprzedano ponad 100 tys. sztuk DVD, znajdując się wśród pięciu najchętniej kupowanych polskich produkcji. W USA został przez amerykańskich krytyków umieszczony na liście najlepszych filmów zagranicznych rozpowszechnianych w kinach USA w 2013 roku, a był także pokazywany w kinach w Rosji, na Słowacji, w krajach Beneluksu, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

„Pokłosie”

Emisja: środa, 5 grudnia, godzina 21:20

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *