Finał 67. Konkursu Piosenki Eurowizji w TVP1 i TVP Polonia

Zbliża się wielki finał 67. Konkursu Piosenki Eurowizji z udziałem reprezentantki Polski. Blanka – występem w czwartkowym półfinale – zagwarantowała sobie miejsce w finale. W rozstrzygającym koncercie, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 13 maja, reprezentantka Polski wystąpi z numerem 4. Wydarzenie będzie można oglądać na żywo w TVP1 i TVP Polonia od godz. 21.00.

Sprawdź godziny transmisji Eurowizji w PROGRAMIE TV

Za nami dwa emocjonujące wieczory, podczas których wyłoniono finalistów tegorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji. Reprezentantka Polski – Blanka z utworem „Solo” znalazła się w finałowej stawce i już w sobotę powalczy o zwycięstwo. Piosenka Blanki w serwisie YouTube ma już ponad 23 miliony wyświetleń, a materiały z jej udziałem publikowane w eurowizyjnych serwisach cieszą się gigantycznym zainteresowaniem. Po występie w Liverpoolu Blanka otrzymała mnóstwo wyrazów uznania z całego świata, m.in. za gigantyczną pracę, jaką wykonała na drodze od krajowych preselekcji do wielkiego finału tegorocznej Eurowizji.

Oprócz reprezentantki Polski w sobotę na M&S Bank Arena w Liverpoolu zaprezentują się wykonawcy z: Austrii, Portugalii, Szwajcarii, Serbii, Francji, Cypru, Hiszpanii, Szwecji, Albanii, Włoch, Estonii, Finlandii, Czech, Australii, Belgii, Armenii, Mołdawii, Ukrainy, Norwegii, Niemiec, Litwy, Izraela, Słowenii, Chorwacji i Wielkiej Brytanii – gospodarza tegorocznego konkursu.

O tym, kto zwycięży w finale tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji, zdecydują widzowie i jurorzy. Nadawca każdego z państw, które zakwalifikowały się do finału, powoła do konkursowej komisji pięć osób. Kryteria, którymi kierować się będą jurorzy to: kompozycja i oryginalność piosenki, jakość występu na scenie, wokalne umiejętności wykonawcy oraz ogólne wrażenie z prezentacji. Głosy jurorów i telewidzów w finałowej punktacji rozłożą się po połowie. Wpływ na wybór zwycięzcy będą mieć też fani Eurowizji z krajów, które nie biorą udziału w rywalizacji. Tzw. „reszta świata” będzie mogła głosować online za pośrednictwem strony www.esc.vote.

Blanka w finale wystartuje z numerem 4, jednak zgodnie z zasadami konkursu nie można głosować na reprezentanta własnego kraju. Oznacza to, że widzowie, których numery telefoniczne są zarejestrowane w Polsce, nie będą mogli tego wieczoru oddać głosu na reprezentantkę Polski. Na Blankę można jednak zagłosować, korzystając z numerów telefonicznych innych państw biorących udział w sobotnim finale.

Aby oddać głos, należy zadzwonić lub wysłać sms z numerem startowym swojego faworyta na podany przez organizatora numer telefonu. Linie zostaną uruchomione tuż po ostatnim występie konkursowym i będą aktywne przez 40 minut.

Sobotni finał – zaplanowany na godz. 21.00 – otworzą zwycięzcy ubiegłorocznej Eurowizji i zdobywcy największej liczby teległosów w historii konkursu – członkowie fenomenalnej formacji Kalush Orchestra. W ich wykonaniu usłyszymy utwór „Stefania”, który zapewnił im wygraną przed rokiem oraz nowy singiel zespołu – „Changes”. W trakcie Parady Flag zaśpiewają pochodzący z Ukrainy: Go_A, Jamala, Tina Karol i Verka Serduchka. Pojawi się też Ruslana, która z widzami Eurowizji połączy się bezpośrednio z Kijowa.

Specjalnie dla fanów Eurowizji zaśpiewa także Sam Ryder, zdobywca drugiego miejsca w ubiegłorocznym konkursie. Zaplanowano także pokaz specjalny pod hasłem „Liverpool Songbook”, w ramach którego w przebojowym repertuarze zaprezentują się uczestnicy poprzednich edycji Eurowizji.

Podczas wielkiego finału do grona gospodarzy wieczoru dołączy legenda Eurowizji i wielka osobowość telewizyjna – Graham Norton. Nie zabraknie także prowadzących półfinałowe koncerty: Julii Saniny, liderki ukraińskiej grupy The Hardkiss, charyzmatycznej aktorki Hannah Waddingham, znanej m.in. z roli w serialu „Gra o Tron” oraz piosenkarki Aleshy Dixon.

Dla polskiej publiczności wydarzenie skomentują: Aleksander Sikora i Marek Sierocki. Punktację z Polski – podobnie jak przed rokiem – odczyta Ida Nowakowska-Herndon.

Sprawdź ofertę kanału TVP1 w PROGRAMIE TV

Tegoroczny konkurs odbywa się pod hasłem United By Music, będącym wyrazem solidarności z Ukrainą, której organizację tegorocznej Eurowizji uniemożliwiła wojna. TVP posiada wyłączne prawa do transmisji koncertów jako członek Europejskiej Unii Nadawców EBU.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *