FOKUS TV z nowym cyklem dokumentalnym „Kościół dzisiaj” (zdjęcia)

2 listopada 2014 roku o godzinie 20:50 FOKUS TV rozpocznie emisję nowego cyklu filmów dokumentalnych „Kościół dzisiaj”, przedstawiający współczesny Kościół katolicki. Spadająca liczba powołań oraz coraz liczniejsze odejścia praktykujących wyznawców to tylko nieliczne z najbardziej palących zagadnień, nękających obecnie kościół, które zostaną poruszone w cyklu.

W listopadowe niedziele o godzinie 20:50 FOKUS TV wyemituje cykl czterech zróżnicowanych pod względem tematów filmów dokumentalnych, które przybliżą widzom historię Kościoła katolickiego oraz jego współczesne problemy.

2 listopada w głąb kościelnych tajemnic zabierze widza film „Sekrety katakumb w Palermo”, którego twórcy składają wizytę we włoskim klasztorze kapucynów. Podziemia klasztoru skrywają dość niezwykłe zbiory – ponad tysiąc zmumifikowanych ciał. Wśród nich znajduje się słynna „Śpiąca Królewna” – zmarła w 1920 roku 2-letnia Rosalia Lombardo, której starannie zakonserwowane ciało z nieznanych przyczyn nie poddało się niszczycielskiemu działaniu czasu.

Dokument „Agnus Dei – Baranek Boży”, który na antenie FOKUS TV zostanie wyemitowany 9 listopada, to rozliczenie z przeszłością mniej odległą, ale znacznie bardziej dolegliwą. Film opowiada historię Meksykanina Jesusa Romero, który jako dziecko był molestowany seksualnie przez księdza, będącego jednocześnie przyjacielem rodziny. Mężczyzna jest zainteresowany przede wszystkim nie zemstą czy wymierzeniem sprawiedliwości, ale konfrontacją ze swoim krzywdzicielem i uzyskaniem odpowiedzi na dręczące go wciąż pytania.

fokustvagnusdei

Teraźniejszość Kościoła będzie tematem kolejnego prezentowanego w cyklu filmu „Watykan – nurtujące pytania”, który obejrzeć będzie można 16 listopada. Jest to filmowe dochodzenie w sprawie tzw. „Vatileaks” – wycieku do prasy wewnętrznej korespondencji Stolicy Apostolskiej, ujawniającej korupcję i nepotyzm w szeregach watykańskich urzędników. Nagłośniona przez media afera według wielu obserwatorów była jednym z powodów odejścia ze stanowiska poprzedniego papieża Benedykta XVI.

fokustvwatykannurtujace

Cykl zakończy dokument „Milczenie w imię Boga” (emisja 23 listopada). Autorzy filmu przeprowadzają wywiady z dawnymi ofiarami i duchownymi, szukając korzeni panującej we Włoszech złej tradycji milczenia oraz braku odpowiedzialności biskupów za błędy ich podwładnych.

fokustvmilczeniew

Źródło: TV Spektrum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *