Popkulturowe „Dziady” w TVP Kultura

Transmisję z „Dziadów” Adama Mickiewicza w popkulturowej inscenizacji Radosława Rychcika, wystawionych w Teatrze Nowym w Poznaniu, pokaże 31 października 2014 roku TVP Kultura.

Rychcik, który dał się poznać jako zbuntowany i eksperymentujący z formą artysta i tym razem – pisała krytyka po premierze – znalazł efektowną, choć nieoczywistą koncepcję inscenizacyjną dla „Dziadów”. Przeniósł poetycką wizję słowiańskich obrzędów kultu zmarłych w realia amerykańskiej popkultury, nadając w ten sposób dziełu Mickiewicza uniwersalny wymiar opowieści o buncie wobec zła i walce o wolność.

Historia ludzkości to historia mediów: od prasy, radia i TV, przez Internet, po sieci społecznościowe – tłumaczy swój wybór sztuki sam reżyser. – Nasza przeszłość i pamięć są już na zawsze od nich zależne, tożsame z nimi. Każde z nich mówi innym językiem. „Dziady” też trzeba dziś wymówić – i usłyszeć – inaczej. Bo „Dziady” to teatr i magia w służbie integracji i tolerancji. Głos w kwestii rasizmu i zniesienia podziałów: na czarne i białe, dobre i złe, pana i niewolnika. Ten teatr nie obiecuje prawdy, lecz gwarantuje, że tu się kłamie – w intencji wzruszenia i doświadczenia oczyszczającej wspólnoty widowiska.

Transmisję spektaklu poprzedzi krótkie wprowadzenie Łukasza Drewniaka, który w przerwie spektaklu będzie też rozmawiał z dyrektorem Teatru Nowego Piotrem Kruszczyńskim. Po zakończeniu transmisji odbędzie się spotkanie z twórcami – reżyserem oraz aktorami spektaklu.

„Dziady”

Transmisja: piątek, 31 października, godzina 19:05

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *