„Fukushima: przyroda po katastrofie” – premiera na Polsat Viasat Nature

W piątek 11 marca 2011 roku u wschodnich wybrzeży Japonii doszło do najpotężniejszego trzęsienia ziemi, jakie kiedykolwiek odnotowano w tym kraju. Wstrząsy o sile dziewięciu stopni przesunęły Ziemię poza jej oś, wywołując 15-metrowe tsunami, które zmiotło z mapy całe miasta. W elektrowni atomowej w Fukushimie gigantyczna fala przekroczyła zabezpieczenia, powodując eksplozję wszystkich trzech rdzeni reaktorów Fukushima Daiichi. W ciągu jednej nocy 460 tysięcy ludzi zostało wysiedlonych pozostawiając w opuszczonych, zastygłych w czasie miastach-widmach cały swój dobytek. Ponad dekadę później, opuszczone przez ludzi miasta, nadal są uważane za nienadające się do życia. Jednak zamieszkujące je zwierzęta są zgoła innego zdania.

Sprawdź godziny emisji audycji „Fukushima: przyroda po katastrofie” w PROGRAMEI TV

Dokument „Fukushima: przyroda po katastrofie”, którego premiera odbędzie się 5 listopada o 21:00 na kanale Polsat Viasat Nature, odkrywa życie w strefie katastrofy nuklearnej i podąża za międzynarodową grupą ekspertów badających zwierzęta, które wbrew wszelkim przeciwnościom pozostały w tym toksycznym krajobrazie.

W programie poznajemy zespół światowej sławy naukowców odwiedzający niebezpieczną strefę, którą dzikie zwierzęta w Fukushimie uznały za swoją. Dzięki całemu arsenałowi lokalizatorów, satelitów, dronów i kamer, specjaliści odkrywają sekrety zwierząt, które są w stanie nie tylko przetrwać, ale i rozwijać się w tym miejscu.

Od przerażających dzików po zwinne japońskie myszy polne – eksperci badają, jaki wpływ ma promieniowanie na żyjące tam gatunki, od ich zachowania i wyglądu po strukturę genetyczną – zapewniając rzadki i zapierający dech w piersiach wgląd w niektóre z największych tajemnic współczesnej natury.

Pod koniec ekspedycji zespół liczy, ile dokładnie gatunków żyje w cieniu Fukushimy i znajduje odpowiedź na pytanie „Co naprawdę dzieje się z życiem w strefie katastrofy nuklearnej?”.

Sprawdź ofertę kanału Polsat Viasat Nature w PROGRAMIE TV

Dokument „Fukushima: przyroda po katastrofie” bada to, co dzikie, niebezpieczne i zaskakujące. Premiera 5 listopada o 21:00 na kanale Polsat Viasat Nature.

Źródło: Viasat World

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *